reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Opel Astra F: wymiana półosi napędowych

Opel Astra F: wymiana półosi napędowych

Wymiana półosi napędowych nie jest trudna, jeśli znamy poszczególne kroki. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić półosie napędowe w Oplu Astra F.

Na początku przedstawimy kilka ważnych uwag odnośnie półosi napędowych. Warto wiedzieć, że jeśli zapadła się gumowa osłona na przegubie, to nie należy wymontowywać półosi napędowej. W takim przypadku należy usunąć mniejszą opaskę zaciskową i podważyć osłonę za pomocą śrubokręta. W taki sposób ją odpowietrzymy. Na końcu zaciskamy nową opaskę. Takie rozwiązanie pozwala nam uniknąć demontażu półosi napędowych.

Niektóre modele aut na prawej półosi mają zamontowany specjalny ciężarek tłumiący drgania. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę to należy pamiętać o przeniesieniu ciężarka, zachowując taki sam odstęp od osłony gumowej.

Zobacz też: Opel Astra F: przegląd zawieszenia przedniego i układu kierowniczego

Przystępujemy do wymiany półosi napędowych. Na początku należy ustawić samochód na równej powierzchni. Włączamy dowolny bieg i zaciągamy hamulec ręczny. Teraz zdejmujemy zawleczkę i odkręcamy nakrętkę koronową na czopie półosi. Pamiętajmy, że wykonujemy tą czynność wtedy jak samochód stoi na kołach. Nakrętka jest dokręcona tak mocno, że odkręcanie jej przy uniesionym samochodzie mogłoby doprowadzić do wypadku.

Luzujemy śruby mocujące koła i podnosimy samochód za pomocą tradycyjnego podnośnika. Podkładamy podstawki i opuszczamy delikatnie samochód. Wyjmujemy zawleczkę z nakrętki przegubu wahacza i odkręcamy do końca nakrętkę półosi. Odłączamy przegub wahacza od zwrotnicy za pomocą ściągacza. W tym momencie przechodzimy do wyjęcia półosi ze skrzyni biegów. W warsztatach stosowane jest specjalne narzędzie. My posłużymy się tradycyjnym płaskim przecinakiem, którym będziemy delikatnie wybijać półoś ze skrzyni biegów. Przecinak zalecamy włożyć pomiędzy koniec półosi a oś kół stożkowych, po czym zaczynamy wypychać półoś.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana czujnika poziomu paliwa

Po wymontowaniu półosi zacznie wypływać olej. Zalecamy zatem zaślepić otwory. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie zaślepki o odpowiedniej średnicy. Podwiązujemy półoś za pomocą drutu. Zwróćmy uwagę na to, żeby półoś była skierowana do góry. Następnie wyjmujemy ręcznie półoś z piasty. Warto popróbować kilka razy, ponieważ w przypadku braku efektu, będziemy musieli użyć ściągacza, a jak wiadomo nie każdy ma taki na wyposażeniu.

Po wymontowaniu półosi nie należy obciążać koła lub przetaczać samochodu. Doprowadzi to do zmiany położenia łożyska dwurzędowego. Pamiętajmy, że przy wszystkich pracach wymagających demontażu półosi ze skrzyni biegów należy pamiętać, żeby zawsze ciągnąć za przegub półosi, a nie za jej wał. Uwaga ta dotyczy również wyjmowania i wciskania półosi z piasty.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama