| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Skoda Octavia I: wymiana sprzęgła.

Skoda Octavia I: wymiana sprzęgła.

Wymiana sprzęgła jest czasochłonną naprawą, jednak bez problemu można wykonać ją samemu. W poradniku tym pokażemy jak wymienić sprzęgło w Skodzie Octavii I.

Wymiana sprzęgła po przejechaniu pewnego dystansu nie ominie żadnego samochodu. Najczęściej jego trwałość wynosi ponad 100 000 kilometrów. Niestety, nie ma możliwości podania dokładnego przebiegu. Wszystko uzależnione jest od stylu jazdy i warunków eksploatacji samochodu. Okazuje się, że przebiegi rzędu 250 000 kilometrów na jednym sprzęgle są do osiągnięcia.

W samochodach z turbosprężarką występuje koło dwumasowe. Wyjątkiem jest silnik o mocy 90 KM. Jest ono odpowiedzialne za tłumienie drgań wytwarzanych przez silnik. Jednocześnie redukowany jest poziom hałasu w dolnym zakresie obrotów.

Zobacz też: Skoda Octavia I: demontaż półosi

Cała operację można podzielić na dwie grupy: na silniki o pojemności 1.6 i silniki od pojemności 1.8. Na początku zostanie przedstawiona grupa silników zaczynająca się od pojemności 1.8.

Pierwszy krok to demontaż skrzyni biegów. Opis tej czynności znajduje się w osobnym poradniku. Po wymontowaniu przekładni należy zablokować koło zamachowe. W warsztatach stosowany jest do tego specjalny przyrząd. My posłużymy się tradycyjnym śrubokrętem i trzpieniem. Za pomocą tych dwóch narzędzi zblokujemy koło, żeby nie obracało się podczas odkręcania śrub.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana żarówek

Teraz luzujemy śruby mocujące cały zespół dociskowy. Robimy to naprzemiennie, luzując je o około 1 obrót do momentu, aż zlikwidujemy naprężenie tarczy. Nie należy odkręcać śrub od razu do końca. Może to doprowadzić do uszkodzenia sprężyny tarczowej. Wykręcamy je całkowicie dopiero po poluzowaniu. Wyjmujemy zespół dociskowy oraz tarczę sprzęgła. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, żeby nie upadł żaden z tych elementów.

Kolejny krok to sprawdzenie wszystkich elementów. Pozwoli nam to na wyselekcjonowanie dobrych podzespołów. W ten sposób obniżymy koszty naprawy. Na początku sprawdzamy czy na tarczy dociskowej sprzęgła nie ma pęknięć i wyżłobień. Następnie kontrolujemy sprężynę tarczową pod kątem zużycia - nie powinno być większe niż połowa grubości sprężyny. Sprawdzamy połączenie sprężyny między tarczą dociskową a pokrywą pod względem pęknięć i czy nity nie są poluzowane.

Zobacz też: Skoda Octavia I: odpowietrzenie sprzęgła

Oglądamy tarcze dociskową pod kątem pęknięć i śladów przegrzania oraz czy nie ma widocznych znaków zużycia. Jeżeli tarcza jest wygięta do wewnątrz, to nie można jej ponownie zamontować. Kontrolujemy również koło zamachowe pod względem pęknięć i wyżłobień. Sprawdzamy łożysko oporowe poprzez lekkie ściśnięcie i jednoczesny obrót. Łożysko powinno się obracać bez jakichkolwiek oporów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK