REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Honda Gold Wing 2012

Anna Matelska
Honda Gold Wing F6B
Honda Gold Wing F6B
Fot. Honda

REKLAMA

REKLAMA

Honda GL 1800 Gold Wing to jeden z najbardziej niesamowitych motocykli na rynku. Luksusowy gigantyczny krążownik budzi mieszane uczucia, ale na pewno zwraca uwagę. Co Honda proponuje swoim klientom na 2012 rok?

Gold Wing to motocykl, który bywa porównywany do amerykańskiego samochodu, poduszkowca, a nawet statku kosmicznego. Ogromna, turystyczna maszyna z mnóstwem bajerów nie jest lekka ani zwrotna. Z drugiej strony oferuje niesamowity komfort podróży i jest dowodem na to, że jednoślad naprawdę może być pojazdem luksusowym i wygodnym.

REKLAMA

W obecnej pojemności silnika Honda Gold Wing produkowana jest od 2001 roku. Co sezon japońscy producenci udoskonalają to cudo techniki. Najnowsza wersja modelu GL 1800 2012 jest już dostępna w Polsce.

Zobacz też: Honda CBR 1000RR Fireblade 2012

Wygląd

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowej Hondzie GL 1800 zmieniono kilka detali – znajdziemy w niej między innymi nową regulowaną owiewkę przednią, która ma lepiej chronić kierowcę przed pędem powietrza i warunkami atmosferycznymi,uretanowe siedzenia oraz nowy kształt tylnej lampy.

Bardziej zwarte i jednorodne łuki według producentów poprawią aerodynamikę pojazdu. Generalnie jednak Gold Wing 2012 prezentuje się dość podobnie do swoich poprzedników z minionych lat - „kosmiczna” stylizacja pojazdu pozostała niezmieniona.

Honda GL 1800 to potężny kawał maszyny – na sucho waży ponad 400 kg, a jej dopuszczalna masa całkowita może przekroczyć 600 kg. To jak mały samochód, tylko na dwóch kołach! Na szczęście nisko umieszczony środek ciężkości pomaga opanować tak wielki sprzęt.

Zobacz też: Honda CB500

Dla miłośników dalekiej turystyki największe znaczenie ma przestrzeń bagażowa, która w najnowszej wersji modelu została jeszcze powiększona i wynosi ponad 150 litrów. Jeśli chodzi o kolorystykę, mamy do wyboru perłową biel, grafitową czerń i niebieski metalik. Opcjonalnie dostępna jest bogata oferta akcesoriów, począwszy od dodatkowych toreb, aż po chromowane końcówki wydechu.

Silnik i napęd

Jednostka napędowa Hondy Gold Wing to sześciocylindrowy bokser o imponującej pojemności skokowej 1832 cccm. Producenci obiecują wysoką kulturę pracy na poziomie dobrego silna samochodowego i precyzyjne dawkowanie mocy, co ma zapewnić łatwe i przewidywalne prowadzenie maszyny.

Moc maksymalna wynosi 118 KM przy 5500 obr/min. Maksymalny moment obrotowy to aż 167 Nm osiągane przy 4000 obr/min. Gold Wing przyspiesza do ponad 200 km/h, nie jest to więc typowa grzeczna maszyna dla starszych panów.

Zobacz też: Honda VFR 750/800/1200

Honda GL 1800 wyposażona została w pięciostopniową przekładnie z funkcją overdrive. Dodatkowo mamy również elektrycznie sterowany bieg wsteczny.

Hamulce i zawieszenie

W wersji modelu na sezon 2012 przemodelowano przednie i tylne zawieszenie, co zapewnić ma jeszcze wyższy komfort zarówno kierowcy, jak i pasażerowi. Z przodu znajdziemy widelec teleskopowy 45 mm z systemem antidiving o skoku 140 mm. Z tyłu natomiast maszyna została wyposażona w jednoramienny wahacz Pro-Link Pro-Arm z elektroniczną regulacją napięcia wstecznego sprężyny i skokiem 150 mm.

W przypadku tak ogromnego pojazdu wyjątkowo ważne są hamulce. Inżynierowie z Hondy proponują nam więc podwójne tarcze 296 x 4,5 mm z przodu i pojedynczą tarczę 316 x 11 mm z tyłu. System Dual-CBS powoduje, że niezależnie od tego, którego z hamulców użyjemy, ręcznego czy nożnego, zatrzymywane są oba koła. Dodatkowo w pakiecie mamy system ABS zapobiegający ślizganiu się kół.

Zobacz też: Jak wybrać szkołę jazdy na motocyklu?

Wyposażenie

Honda Gold Wing nie bez przyczyny uznawana jest za motocykl w wersji deluxe. Wśród seryjnych bajerów znajdziemy między innymi 80-watowy system Surround Sound SRS z sześcioma głośnikami. Do portu USB kierowca może podłączyć pendrive'a, iPoda czy iPhone'a i odtwarzać pliki muzyczne w formatach MP3, WMA i AAC.

Ponieważ GL 1800 przede wszystkim może znaleźć zastosowanie w dalekiej turystyce, producenci wyposażyli ten motocykl również w odbiornik sygnałów GPS najnowszej generacji z nowym, jaśniejszym wyświetlaczem. System ma odbierać sygnały satelitarne bardziej niezawodnie i zapewnić bezpieczną nawigację, a ponadto nowoczesne oprogramowanie umożliwia użytkownikowi dzielenie się swoimi ulubionymi trasami ze znajomymi online.

Zobacz też: Jak przewozić bagaże na motocyklu?

Opcjonalnie znajdziemy w Gold Wingu nawet poduszkę powietrzną, co cały czas jest ewenementem w przypadku motocykli. Oczywiście GL 1800 jest bardzo drogą zabawką – ceny tegorocznego modelu zaczynają się od 116 700 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA