Kategorie

Jak sprawdzić maksymalną moc, możliwą do uzyskania z prądnicy prądu stałego?

Jakubowski Ryszard
Sprawdzenie w domowych warunkach maksymalnej mocy, jaką może dostarczyć prądnica w danym stanie technicznym, jest bardzo podobne do sprawdzenia wydajności alternatora Fot. Fotolia
Prądnice samochodowe są zespołami, odpowiedzialnymi za dostarczenie do instalacji elektrycznej pojazdu odpowiedniej ilości energii, zdolnej do zasilenia wszystkich odbiorników i doładowywania akumulatora.

Ich trwałość i niezawodność są o wiele mniejsze, niż alternatorów. Przyczyną jest sposób, w jaki jest odbierana energia elektryczna, którą one wytwarzają. Elementem pośredniczącym jest komutator w postaci co najmniej kilkunastu równoległych płytek miedzianych ułożonych pierścieniowo wokół jednego z końców osi twornika, do których dotykają szczotki węglowe.

Taka konstrukcja powoduje, że szczotki prądnicy wycierają się szybciej, niż szczotki alternatora, a na dodatek są znacznie bardziej obciążone prądowo, ponieważ przez nie przepływa cała energia, wytwarzana w prądnicy. Duże natężenie prądu, który przez nie płynie, powoduje iskrzenie i w jego wyniku stopniowe wypalanie się elementów miedzianych komutatora. Pogarsza się styk pomiędzy nimi a szczotkami, co owocuje wydajnością prądową prądnicy mniejszą, często znacznie, od fabrycznej.

Zobacz też: Archaiczne rozwiązania konstrukcyjne w pojazdach zabytkowych

Reklama

Sprawdzenie w domowych warunkach maksymalnej mocy, jaką może dostarczyć prądnica w danym stanie technicznym, jest bardzo podobne do sprawdzenia wydajności alternatora. W tym celu należy po sprawdzeniu naciągu paska klinowego i uruchomieniu silnika włączyć wszystkie odbiorniki prądu w samochodzie. Gdy napięcie, mierzone na klemach, podłączonych do akumulatora nie wzrośnie przy wysokich obrotach silnika powyżej 13,5 V, prawdopodobnie nastąpiło uszkodzenie prądnicy.

Po wyłączeniu wszystkich odbiorników prądu, przy pracującym silniku na średnich obrotach powinno ono wzrosnąć do co najmniej 14 V. Jeżeli to nie nastąpi i napięcie będzie niewiele wyższe od 12 V, a jednocześnie lampka kontrolna ładowania nie zapali się, prawdopodobnie nastąpiło uszkodzenie regulatora napięcia w sekcji, odpowiedzialnej za dostarczanie napięcia wzbudzenia do cewek stojana. Możliwe usterki to albo zła regulacja napięcia wzbudzenia lub zawieszenie się styków regulatora, lub przepalenie się drutowego opornika kompensacyjnego.

Zobacz też: Jak badać zmiany zużycia paliwa po przeprowadzeniu różnego rodzaju regulacji gaźnika i zapłonu?

Regulator napięcia powinien być tak ustawiony, aby przy maksymalnych obrotach silnika i wyłączonych wszystkich odbiornikach prądu, napięcie na klemach akumulatora w żadnym czasie nie przekroczyło 14,2 do 14,5 V.

Jeżeli regulator napięcia pracuje poprawnie i nie są widoczne jego uszkodzenia czy nadpalenia styków, zwłaszcza głównych, należących do wyłącznika prądu, przyczyną niedostatecznej mocy prądnicy może być uszkodzenie jej uzwojeń, komutatora lub, w najlepszym wypadku, zawieszenie się jednej albo obu szczotek.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...