REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skoda Octavia I: wymiana oleju silnikowego

Robert Kuśpiel
Wymiana oleju silnikowego w Skodzie Octavii I.
Wymiana oleju silnikowego w Skodzie Octavii I.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana oleju silnikowego pozwala na utrzymanie silnika w bardzo dobrym stanie. Poniżej znajduje się opis wymiany oleju silnikowego w samochodzie Skoda Octavia I.

Producenci mają różne wytyczne co do wymiany oleju silnikowego. My tradycyjnie zalecamy przeprowadzać taki serwis co roku o tej samej porze lub co 15 000 kilometrów. Druga opcja tyczy się kierowców, którzy wykonują większe przebiegi w ciągu roku niż podany limit. Do wymiany będzie nam potrzebny odpowiedni olej i filtr. Zaleca się używanie tego samego rodzaju oleju i najlepiej producenta.

REKLAMA

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana intercoolera

REKLAMA

Całą operację zalecamy wykonać z pozycji platformy warsztatowej lub kanału. Wymiana oleju przy użyciu tradycyjnego lewarka i podstawek nie jest tak bezpieczna jak wymienione wyżej warianty. Będzie nam potrzebny klucz do filtrów, puste naczynie na zużyty olej i nowy pierścień uszczelniający korka spustowego. Pamiętajmy, że przepracowanego oleju nie można wylewać w dowolne miejsce. Całe opakowanie oddajemy do punktu utylizacji.

Zanim przystąpimy do wymiany należy odpowiednio rozgrzać silnik. W tym celu udajemy się na krótką przejażdżkę. Kontynuujemy ją do momentu aż silnik nie osiągnie nominalnej temperatury silnika. Po powrocie unosimy samochód lub ustawiamy na kanale. Następnie demontujemy dolną osłonę silnika. W tym momencie warto sprawdzić szczelność silnika. Jeżeli widzimy jakiekolwiek mokre miejsca to znak, że jest potrzebna naprawa. Nie należy bagatelizować takich usterek.  Podstawiamy puste naczynie pod miskę olejową i zaczynamy odkręcać korek spustowy.

Robimy to bardzo ostrożnie, olej jest bardzo rozgrzany i może dojść do poparzenia. Warto sprawdzić czy w spuszczonym oleju nie ma metalowych opiłków. Jeśli są dobrze widoczne i jest ich dużo to znak, że mogły zatrzeć się łożyska wału korbowego. W takim przypadku wymiana oleju jest nieuzasadniona. Najpierw należy naprawić uszkodzenia oraz, wyczyścić dokładnie kanały i przewody olejowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz wkręcamy korek spustowy używając nowego pierścienia uszczelniającego. Najlepiej wykonywać tą czynność przy użyciu klucza dynamometrycznego. Dla silnika 1.6 moment dokręcania wynosi 20Nm, w przypadku 1.8 jest to 40Nm, pozostałe silniki – 30Nm.

Zobacz też: Skoda – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

Przystępujemy do wymiany filtra oleju. Zaczynamy od silnika benzynowego. Na początku odkręcamy filtr oleju za pomocą specjalnego klucza taśmowego do filtrów.

REKLAMA

Następnie czyścimy kołnierz filtru oleju przy silniku. W rym celu będzie nam potrzebna szmatka namoczona w spirytusie, która nie pozostawia włókien. Jeżeli są widoczne resztki starej uszczelki to musimy je usunąć. Teraz nawilżamy niewielką ilością oleju nowy pierścień uszczelniający i dokręcamy filtr ręcznie. Jeśli uszczelka dotknie kadłuba to należy obrócić go jeszcze o ½ obrotu.

Przechodzimy do silnika wysokoprężnego. Na początku należy opuścić samochód. Musimy odkręcić pokrywę z obudowy filtru. Będzie nam do tego potrzebny specjalny klucz do filtru oleju (osadzamy go na pokrywce). Wyjmujemy zużyty filtr razem z pierścieniami uszczelniającymi. Instalujemy nowy wkład oraz gumowe pierścienie. Na końcu dokręcamy pokrywę.

Kolejny krok to zalanie silnika nowym olejem. Otwieramy pokrywę i wlewamy świeży olej. Wlewamy ¾ nominalnej objętości i uruchamiamy silnik. Po kilku minutach ponownie sprawdzamy poziom oleju. Ewentualne braki uzupełniamy. Udajemy się na jazdę próbną i ponownie sprawdzamy poziom oleju. Należy uważać, żeby nie przekraczać maksymalnego poziomu. Może to doprowadzić do usterki katalizatora lub rozszczelnienia silnika.

Zobacz też: Z czego składa się olej silnikowy?

Jeżeli nie mamy zastrzeżeń co do prawidłowego poziomu to pozostaje nam zamontować dolną osłonę silnika. Zanim to zrobimy sprawdzamy czy nie ma widocznych wycieków. Na końcu udajemy się do punktu utylizacji i oddajemy stary olej razem z filtrem.

Poniżej znajduje się zestawienie silników wraz z wytycznymi co do ilości oleju.

1.4 75KM – 3.5L

1.6 75KM – 3.0L

Zobacz też: Czy wiesz jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w aucie?

1.6 100KM – 4.5L

1.6 102KM – 4.5L

1.8 125KM – 4.5L

1.8 150 KM – 5.0L

1.8 180KM – 3.5L

2.0 115KM – 4.0L

1.9 90KM – 4.5L

Zobacz też: Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

1.9 100KM – 4.5L

1.9 110KM – 4.5L

1.9 130KM – 4.0L

Polecamy również wyzerowanie wskaźnika serwisowego. Wykonujemy to w następujący sposób. Wyłączamy zapłon i ustawiamy kluczyk w pozycji 0. Wciskamy przycisk po prawej stronie (przy zegarze prędkościomierza) i włączamy zapłon. Puszczamy go kiedy na wyświetlaczu pojawi się napis „OIL”. Obracamy w prawo pokrętło od ustawiania czasu. Pojawią się trzy kreski na wyświetlaczu.  W ten sposób wyzerowaliśmy przegląd związany z wymianą oleju silnikowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA