| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Zamiana samochodu zamiast zakupu, jak to zrobić?

Zamiana samochodu zamiast zakupu, jak to zrobić?

Wymiana samochodów pomiędzy właścicielami jest z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego umową sprzedaży – zamiast jednak wynagrodzenia w postaci pieniędzy otrzymuje się równowartość w postaci innego pojazdu (barter).

Jak dokonać zamiany samochodów ?

Wymiana samochodów pomiędzy właścicielami jest z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego umową sprzedaży – zamiast jednak wynagrodzenia w postaci pieniędzy otrzymuje się równowartość w postaci innego pojazdu (barter).

Zobacz też: Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Jak należy skonstruować umowę

Jak każda umowa sprzedaży, umowa zamiany musi posiadać określone elementy- tak aby można ją było uznać za skuteczną, w jej treści musi znaleźć się:

  • oznaczenie stron umowy (zamieniających się) – z możliwością ich identyfikacji przez starostwo (np. poprzez numer pesel i miejsce zamieszkania).
  • oznaczenie pojazdów, które mają stanowić przedmiot zamiany (z oznaczeniem numerów rejestracyjnych i numerów VIN)
  • oznaczenie ich wartości (na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zobacz też: Czy komis odpowiada za usterki samochodu?

Dodatkowo w umowie warto wskazać:

  • przekazywane dokumenty (dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód ubezpieczenia)
  • ilość przekazywanych kluczyków (na potrzeby ubezpieczenia AC).

W przypadku umowy zamiany – wartość przedmiotów nie musi być równa, można wprowadzić dopłatę przez jednego z zamieniających się. W przypadku ustaleniu dopłaty – kwestia ta musi bezwzględnie znaleźć się w treści umowy.

Kwestie podatkowe

Z uwagi na to, że umowa zamiany jest de facto umową sprzedaży – stosuje się do niej wszystkie przepisy podatkowe związane z tą ostatnią – przy czym obie strony umowy traktuje się jak sprzedających. Zakładając, że umowa zamiany dotyczy osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej (większość tego typu umów) – będziemy mieli do czynienia z:

  • podatkiem dochodowym
  • podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Zobacz też: Co zrobić, gdy kupiony samochód okazał się wadliwy?

W przypadku podatku dochodowego – nie musimy przejmować się jego rozliczaniem jeżeli posiadamy samochód dłużej niż 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym pojazd nabyliśmy (dotyczy to obydwu zamieniających się) – w przypadku krótszego posiadania – transakcję należy rozliczyć.

Termin 6 miesięcy nie dotyczy samochodów zbywanych w ramach działalności gospodarczej Jak rozliczyć sprzedaż samochodu osobowego

W przypadku samochodów niskiej wartości – można również skorzystać ze zwolnienia ustanowionego w art. 21 ust. 1 pkt 32b  - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli wartość żadnego ze składników nie przekracza 2 280 zł.

Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy zamiany spoczywa solidarnie na obydwu stronach tej umowy i wynosi 1% od wartości przedmiotu, od którego przypada wyższy podatek. Podatek płatny jest w ciągu 14 dni od daty dokonania czynności wraz ze złożeniem deklaracji podatkowej.

Jak widać umowa zamiany jest pod względem podatkowym tańsza niż umowa sprzedaży (gdzie podatek obciąża kupującego i wynosi 2%).

Zobacz też: Co zrobić gdy samochód w leasingu ma wady?

Rejestracja i ubezpieczenie

 W przypadku zamiany samochodów osobowych (czy innych pojazdów mechanicznych) procedura rejestracji oraz kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu nie różnią się od tych przy zwykłym zakupie:

  • każdy z zamieniających się musi dokonać wyrejestrowania starego i zarejestrowania nowego pojazdu (w oparciu o umowę zamiany)
  • ubezpieczenie pojazdu w zakresie umowy OC przechodzi na nabywcę pojazdu (zamieniający wymieniają się niejako polisami).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK