reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Czy komis odpowiada za usterki samochodu?

Czy komis odpowiada za usterki samochodu?

Kupując samochód u komisanta korzystamy z uprawnień przyznanych przez przepisy prawa konsumenckiego. Komisant nie może wyłączyć swojej odpowiedzialności za wady fizyczne pojazdu.

Sprzedaż komisowa

Sytuacja, w której kupujemy samochód używany w komisie samochodowym z punktu widzenia prawa jest skomplikowana. Chodzi tutaj bowiem o relacje prawne między trzema podmiotami. Z jednej strony kupując samochód zawieramy umowę sprzedaży z komisantem. Prowadzenie komisu samochodowego jest działalnością gospodarczą, stąd też sprzedawca (komisant) jest przedsiębiorcą. W przypadku, gdy kupujący samochód jest osobą fizyczną, a zawierana transakcja kupna nie jest związana z działalnością gospodarczą, ani zawodową, wtedy też mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką. Tym samym, na podstawie art. 770(1) Kodeksu cywilnego stosowane są przepisy konsumenckiej.

Trzecim podmiotem w tej sytuacji właściciel samochodu znajdującego w komisie, który wstawił go tam na podstawie umowy komisu zawartej właśnie z komisantem (art. 765 Kodeksu cywilnego).

Zobacz serwis: Zakup samochodu

Kto odpowiada za usterki?

Problem może pojawić się, gdy kupiony w komisie okaże się mieć usterki. Może zdarzyć się bowiem tak, iż komisant w umowie z kupującym zawarł klauzulę, na podstawie której wyłączył swoją odpowiedzialność za wady ukryte sprzedawanej rzeczy.

„Auto komis nie odpowiada za wady ukryte pojazdu i nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej”

Co więcej powołuje się przy tym na treść art. 770 Kodeksu cywilnego, który taką możliwość mu daje właśnie względem kupującego.

Art. 770 Kodeksu cywilnego daje możliwość komisantowi wyłączyć swoją odpowiedzialność względem kupującego rzecz z komisu za ukryte wady fizyczne rzeczy.

Niedozwolona klauzula umowna

Co zatem powinien uczynić kupujący? Szukać poprzedniego właściciela samochodu? Odpuścić?

W o wiele szczęśliwszej sytuacji są konsumenci. Dla przypomnienia chodzi o sytuacje, w których kupującym samochód w komisie jest osoba fizyczna, a zakup nie wiąże się z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Przykładowo, gdy nie jest dokonywany „na firmę”.

Zobacz: Co warto wiedzieć o gwarancji na samochód?

W takiej sytuacji nie istnieje bowiem możliwość wyłączenia odpowiedzialności sprzedawcy komisowego w odniesieniu do ukrytych wad. Zgodnie bowiem z art. 770(1) Kodeksu cywilnego w przypadku obrotu konsumenckiego stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej, a te nie przewidują takiej możliwości.

W umowie z konsumentem, prowadzący komis nie może zawierać postanowień, które ograniczałyby jego odpowiedzialność za zaistniałe wady.

Co zrobić z komisantem?

Postanowienia zawierane w umowach przez komisantów, które wyłączałyby (albo nawet ograniczały) odpowiedzialność będą stanowić niedozwolone klauzule umowne, których stosowanie jest zabronione. Same zaś klauzule, które są niedozwolone nie będą wiązać konsumenta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama