| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Co zrobić gdy samochód w leasingu ma wady?

Co zrobić gdy samochód w leasingu ma wady?

Auto kupione w leasingu ma wady. Ujawnienie się wad samochodów na leasingu będzie uprawniało do podniesienia zarzutów np. z rękojmi. Pytanie tylko do kogo skierować takie zarzuty? Do firmy leasingowej, czy do sprzedawcy?

Umowa leasingu a wady pojazdu

Umowa leasingu jest określona w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 709(1) tegoż kodeksu przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Innymi słowy przedsiębiorstwo, które zajmuje się działalnością leasingową nabywa w swoim imieniu daną rzecz, po czym przekazuje ją nam do używania. W zamian opłacamy comiesięczne raty leasingowe. W tym czasie właścicielem rzeczy dalej pozostaje firma leasingowa.

Zobacz również: Kupując samochód nabywasz polisę

Wady samochodu w leasingu

Jak zatem wynika z powyższego właścicielem samochodu w leasingu nadal pozostaje firma leasingowa. Co to oznacza dla korzystającego z samochodu w sytuacji, gdy w pojeździe ujawnią się wady?

Co do zasady taka sytuacja skutkuje powstaniem po stronie leasingobiorcy określonych uprawnień. Roszczenia te nie będą jednak kierowane do firmy leasingowej, której odpowiedzialność jest w znacznej mierze ograniczona. Leasingobiorca (chociaż de facto nie jest stroną umowy kupna samochodu) będzie miał możliwość sięgnąć po uprawnienia z rękojmi i skierować je przeciwko sprzedawcy samochodu. Przepisy o rękojmi będą jednak ograniczone.

Sprzedawca A zawarł umowę sprzedaży samochodu z firmą leasingową B, która następnie przekazała pojazd C w ramach umowy leasingu. W takim stanie rzeczy C nie jest stroną umowy z A, aczkolwiek będzie mógł skorzystać z określonych uprawnień względem niego.

Zgodnie z art. 709(8) Kodeksu cywilnego na korzystającego przechodzą bowiem niemal wszystkie uprawnienia, jakie firma leasingowa ma w związku z nabyciem samochodu od zbywcy. Niemal wszystkie, gdyż ustawa zastrzega, iż korzystający (czyli leasingobiorca) nie może jedynie wykonywać prawa odstąpienia od umowy ze zbywcą. Wykonanie tego prawa jest zastrzeżone dla firmy leasingowej. Niemniej jednak leasingobiorca może korzystać z innych uprawnień danych przez przepisy o rękojmi, czyli żądać np. naprawy.

Zobacz również: Jak ograniczyć rękojmię za wady sprzedanego samochodu?

Czytaj także

Aktualizacja: 25.01.2016

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ujawnienie się wad samochodów na leasingu będzie uprawniało do podniesienia zarzutów np. z rękojmi. Pytanie tylko do kogo skierować takie zarzuty? Do firmy leasingowej, czy do sprzedawcy?
Ujawnienie się wad samochodów na leasingu będzie uprawniało do podniesienia zarzutów np. z rękojmi. Pytanie tylko do kogo skierować takie zarzuty? Do firmy leasingowej, czy do sprzedawcy?

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »