reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Co zrobić, gdy kupiony samochód okazał się wadliwy?

Co zrobić, gdy kupiony samochód okazał się wadliwy?

Samochód, który kupiliśmy okazał się niesprawny, a sprzedawca mówi, że nic nie może z tym zrobić? Sprawdź, jakie masz uprawnienia w takiej sytuacji?

To z jakich przepisów będzie można skorzystać zależy od charakteru umowy sprzedaży samochodu. Jeżeli nabywamy samochód u przedsiębiorcy, w celach niezwiązanych z naszą działalnością gospodarczą lub zawodową, wtedy też uprawnienia należy czerpać z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

W sytuacji jednak, gdy sprzedawcą jest osoba prywatna, wtedy też uprawnień trzeba będzie poszukać w przepisach Kodeksu cywilnego.

Jeżeli dana umowa sprzedaży samochodu zostanie zakwalifikowana jako umowa sprzedaży konsumenckiej, wtedy też zastosowanie znajdą przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Sprzedaż konsumencka ma miejsce wtedy, gdy sprzedawcą jest przedsiębiorca, a umowa jest zawarta w ramach prowadzonej przez niego działalności, a kupujący osoba fizyczna zawierająca umowę dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

W sytuacji wystąpienia wad zakupionego samochodu kupujący będzie mógł skorzystać z uprawnień, jakie gwarantuje mu art. 8 ustawy. Zgodnie z nim będzie mógł domagać się od sprzedawcy bezpłatnej naprawy lub też bezpłatnej wymiany. Odstąpienie od umowy będzie możliwe, jeżeli reklamacja nie zostanie załatwiona w odpowiednim czasie przez sprzedawcę.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Z drugiej strony w przypadku, gdy do umowy sprzedaży przepisy Kodeksu cywilnego, wtedy też wobec wad kupionego samochodu, kupujący będzie mógł od razu odstąpić od umowy, chyba sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie.

Przepisy Kodeksu cywilnego będą miały zastosowanie w przypadku, gdy umowa sprzedaży jest zawierana między dwiema osobami prywatnymi.

Zobacz: Zakup auta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama