REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja szkody komunikacyjnej krok po kroku

Likwidacja szkody komunikacyjnej krok po kroku.
Likwidacja szkody komunikacyjnej krok po kroku.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak szybko zlikwidować szkodę komunikacyjną? O czym pamiętać, by wypłata należnego odszkodowania przebiegła bez problemów?

Bez względu na skalę, szkoda komunikacyjna może wiązać się z dużym stresem dla właściciela pojazdu. Jedno niespodziewane wydarzenie generuje kolejne niekomfortowe sytuacje: porozumienie z uczestnikiem zajścia, ewentualny kontakt z policją, kosztowna wizyta u mechanika i do tego liczne formalności. Chcąc oszczędzić sobie przynajmniej części potencjalnych kłopotów, warto, na etapie wyboru ubezpieczyciela, porównać standardy likwidacji szkód komunikacyjnych i na tej podstawie zdecydować się na odpowiedniego partnera.

REKLAMA

Zobacz też: Bezpośrednia likwidacja szkód w transporcie samochodowym - zmiany w OC

Właściwie postępowanie po kolizji

REKLAMA

Kiedy osoba poszkodowana od samego początku wykazuje chęć współpracy, proces likwidacji szkody trwa zaledwie kilka dni. Sprawna realizacja leży w interesie obu stron, dlatego partnerstwo jest kluczem do szybkiego otrzymania odszkodowania. Pomimo sytuacji stresowej, ważne jest, aby opanować emocje i w miarę możliwości zebrać pomocne dla ubezpieczyciela informacje. W pierwszej kolejności należy pamiętać o danych kontaktowych (numer telefonu, adres e-mail) uczestników zdarzenia. Kolejnym krokiem jest zebranie materiału dowodowego z miejsca wypadku: zdjęć wykonanych telefonem komórkowym lub aparatem, albo krótkich filmików z miejsca zdarzenia. Gdy nie ma potrzeby wzywania policji, należy spisać oświadczenie z danymi dotyczącymi zdarzenia. Warto  pamiętać, by oświadczenie było czytelne i zawierało dane kontaktowe do sprawcy. To znacznie pomoże w pracy rzeczoznawcy, który po zgłoszeniu, przyjedzie wycenić szkodę.

W przypadku, kiedy na miejscu zdarzenia pojawi się policja, poszkodowany powinien o tym poinformować podczas zgłoszenia zajścia. Wówczas, towarzystwo ubezpieczeniowe wystąpi do niej z prośbą o przekazanie oficjalnej notatki o zdarzeniu. Jeżeli dokument policji jest jedynym materiałem dowodowym, proces pozyskania go, ze względów administracyjnych, może trwać dłużej niż kilka dni i trzeba mieć to na uwadze.

Zobacz też: Czy ubezpieczenie AC chroni za granicą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwości zgłaszania szkody

REKLAMA

Ubezpieczony ma możliwość zgłoszenia szkody komunikacyjnej na kilka sposobów. Najczęściej szkody zgłaszane są przez telefon. Numer telefonu znajduje się na polisie lub potwierdzeniu zawarcia ubezpieczenia oraz na stronie www Towarzystwa Ubezpieczeń. Szkodę można zgłosić w bardzo wygodny sposób również poprzez stronę internetową ubezpieczyciela. Zgłaszając zdarzenie przez telefon, należy być przygotowanym na serię niezbędnych pytań. Konieczne jest przygotowanie dowodu osobistego w celu weryfikacji danych oraz numeru polisy ubezpieczeniowej. Jeśli samochód został zakupiony na kredyt lub wzięty w leasing, może również paść pytanie o cesję. To istotna informacja dla ubezpieczyciela, decydująca o tym, kto jest uprawniony do odbioru odszkodowania,
a także wpływająca na szybkość całego procesu likwidacji szkody. Podobne pytania mogą pojawić się jeśli poszkodowany jest podatnikiem podatku VAT, a jego pojazd stanowi trwały środek firmy.
W takiej sytuacji poszkodowany może mieć prawo do dokonania odliczenia kwoty podatku VAT, co oznacza, że Towarzystwo Ubezpieczeń powinno przyznać odszkodowanie w kwocie netto. Natomiast w sytuacji braku możliwości odliczenia kosztów podatku VAT, odszkodowanie przyznawane jest
w pełnej kwocie brutto.

Najwygodniejszy i najszybszy jest dziś kontakt przez formularz na www, który można wypełnić w domu. Dobrze, kiedy wymagany opis zdarzenia został przygotowany wcześniej i nie jest jedynie powierzchownym komunikatem, ale kilkuzdaniową, pełną informacją, zawierającą więcej szczegółów.

Zobacz też: Co daje assistance?

Wycena od ręki

Zgłoszenie szkody po zarejestrowaniu w systemie jest przekazywane do likwidatora oraz rzeczoznawcy. Większość szkód wymaga wykonania oględzin pojazdu. Czas na kontakt i przyjazd rzeczoznawcy to z reguły dwa do trzech dni roboczych. Odpowiednio przygotowany ekspert sprawnie dokona wyceny, a następnie niezwłocznie przekaże dokumentację do likwidatora szkody, dzięki czemu pozostaje już tylko oczekiwanie na wypłatę należnych środków.  

Naprawa pojazdu w warsztacie partnerskim

Dla poszkodowanych, którzy decydują się na naprawę pojazdu w wariancie bezgotówkowym tzn. bez angażowania własnych środków, niektórzy Ubezpieczyciele mają do dyspozycji sieć warsztatów partnerskich. Na życzenie klienta, Towarzystwo może zorganizować naprawę auta w serwisie zlokalizowanym w pobliżu miejsca zamieszkania poszkodowanego.

Zobacz też: Wypadek pożyczonym autem bez polisy OC

Jak szybko zlikwidować szkodę komunikacyjną?

  1. Zbierz kontakty do uczestników zdarzenia
  2. Zgromadź materiał dowodowy
  3. Przygotuj szczegółowy opis zdarzenia
  4. Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi
  5. Spotkaj się z rzeczoznawcą.

Po spełnieniu tych warunków, odszkodowanie zostanie wypłacone w ciągu kilku dni.

Źródło: Materiały prasowe Compensa TU S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA