REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak najlepiej ubezpieczyć samochód od odpowiedzialności cywilnej?

auto.dziennik.pl
Jak najlepiej ubezpieczyć samochód od odpowiedzialności cywilnej? Fot. Fotolia
Jak najlepiej ubezpieczyć samochód od odpowiedzialności cywilnej? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykupienie ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej samochodu (OC) jest konieczne nie tylko, jeśli samochód jeździ. Jeśli tylko auto jest zarejestrowane, musimy opłacić ubezpieczenie OC. Jak to zrobić?

Osoby kupujące samochód na rynku wtórnym muszą pamiętać, aby sprawdzić czy pojazd posiada ważną polisę i uregulować wszystkie formalności z zakładem ubezpieczeniowym. Konsekwencją zaniedbania może być konieczność opłaty podwójnej składki lub wysoki mandat za brak ważnej polisy.

REKLAMA

"Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) przypisane jest do pojazdu i przy zakupie używanego samochodu, jego polisa automatycznie przechodzi na nowego właściciela" - mówi dziennikowi.pl Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. "Obecnie obowiązujące regulacje przewidują, że nabywca ma 30 dni na podjęcie decyzji czy kontynuować ochronę ubezpieczeniową w danym zakładzie. Jeśli w tym czasie nie wypowie umowy będzie ona w mocy prawnej do końca okresu na jaki została zawarta."

Zobacz też:  Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu

Nabywca może wypowiedzieć umowę osobiście, faksem, pocztą bądź mailowo. Pamiętajmy jednak, że najpóźniej w dniu rezygnacji z danej polisy, należy wykupić ubezpieczenie w innym zakładzie.

REKLAMA

Nawet jeśli nabywca zdecyduje się kontynuować OC zakupionego na rynku wtórnym auta, powinien mimo wszystko skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Przede wszystkim, dlatego że w momencie przerejestrowania na siebie auta, dane pojazdu i właściciela w polisie nie będą się zgadzać. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie zgłosić się do towarzystwa z prośbą o zmianę właściciela - powinno to nastąpić najpóźniej w następnym dniu roboczym od rejestracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić się do towarzystwa również w celu ponownego obliczenia składki. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel ma prawo, ale nie ma obowiązku do rekalkulacji opłat w związku ze zmianą właściciela samochodu. Jeśli zatem posiadamy wysokie ulgi należne z tytułu bezszkodowej jazdy, być może trzeba będzie się o nie upomnieć.

Ryzyko podwójnego OC

REKLAMA

Obeznie zakład ubezpieczeniowy nie ma obowiązku informowania właściciela polisy o zbliżającym się końcu umowy. Jeżeli nowy właściciel nie wypowie jej najpóźniej na dzień przed terminem końcowym, polisa automatycznie odnowi się na kolejny rok. Jeśli osoba ta w międzyczasie nawiąże współpracę z inną firmą, zobowiązana będzie opłacać obydwie składki, co w razie konieczności otrzymania odszkodowania nie będzie wcale oznaczało podwójnej wypłaty.

"By zminimalizować ryzyko występowania tego powszechnego wśród kierowców zjawiska, Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowelizacji ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach" - mówi dziennikowi.pl Wojciech Traczyk, redaktor naczelny serwisu motoryzacyjnego mojeauto.pl. "Na jej mocy, po pierwsze, zakład będzie musiał powiadomić właściciela pojazdu, że kończy się okres obowiązywania OC. Po drugie, nawet jeśli nie zdążymy wypowiedzieć umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem i zostanie ona automatycznie przedłużona, a w międzyczasie wykupimy inną polisę, możliwe będzie rozwiązanie tej poprzedniej."

Bez ważnego OC daleko nie zajedziemy

"Jeśli nabyty pojazd nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, nie mamy prawa poruszać się nim po ulicach" - przypomina Traczyk. "Ważne ubezpieczenie jest również warunkiem przerejestrowania samochodu na nasze nazwisko."

Zobacz też: Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Wykupienie polisy musi odbyć się najpóźniej w dniu zakupu auta. W przeciwnym wypadku, w razie kontroli otrzymamy wysoki mandat - w przypadku, gdy pojazd pozostawał bez OC dłużej niż 14 dni, kara wyniesie 500 euro. Wysokość opłat w złotówkach ustalana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) na dany rok kalendarzowy i uzależniona jest od wysokości kursu euro. W 2011 roku wynosi 1980 złotych. Dodatkowo, w przypadku, gdy kierowca samochodu bez ważnego ubezpieczenia spowoduje wypadek, jego właściciel zostanie obciążony kosztami odszkodowania, jakie UFG wypłaciło ofiarom zdarzenia.

Obowiązki sprzedającego samochód

Polisa przechodzi wraz z autem na nabywcę i sprzedawca ma obowiązek przekazania kupującemu kompletu dokumentów ubezpieczeniowych. Ponadto, w ciągu 30 dni od dnia transakcji, sprzedawca powinien poinformować zakład o zmianie właściciela. Nie ma takiego obowiązku, jednak leży to w jego interesie.

Nowy właściciel auta może zaniedbać tę sprawę a do czasu zmiany danych w polisie, sprzedawca ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność za zapłatę należnej składki. Ponadto, każda wyrządzona w tym czasie przez nowego właściciela szkoda będzie przypisana do polisy sprzedawcy i to on będzie musiał udowodnić, że w chwili wyrządzenia szkody nie był już właścicielem samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA