REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Nieterminowe złożenie VAT-26 a prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu
Nieterminowe złożenie VAT-26 a prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

Nieterminowe złożenie VAT-26 a prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

REKLAMA

Tak, w omawianym przypadku mogą Państwo odliczyć 100% VAT, gdyż VAT-26 został złożony do końca miesiąca, w którym kupili Państwo samochód.

Zobacz też: Czy można złożyć informację VAT-26 bez bezpiecznego podpisu elektronicznego?

Państwa firma kupiła samochód osobowy, więc aby odliczać cały VAT, muszą być spełnione następujące warunki:

  • sposób wykorzystywania samochodu, zwłaszcza określony w ustalonych przez Państwa zasadach jego używania, który wyklucza jego użycie do celów prywatnych,
  • wykluczenie użytku prywatnego muszą Państwo potwierdzić prowadzoną dla tego samochodu ewidencją przebiegu pojazdu,
  • należy złożyć do urzędu skarbowego VAT-26.

REKLAMA

Jak wynika z pytania, warunki zostały spełnione, tylko VAT-26 został złożony po terminie, gdyż zgodnie z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT podatnik wykorzystujący samochód wyłącznie do działalności gospodarczej, dla którego jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ma obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe (VAT-26) w terminie siedmiu dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek z nim związany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT, termin siedmiu dni do złożenia VAT-26 liczony jest od dnia ponie­sienia pierwszego wydatku. Jednak ustawa o VAT nie definiuje tego pojęcia. Dyrektor Izby Skarbowej w Pozna­niu w interpretacji z 15 lipca 2014 r., sygn. ILPP5/443-86/14-4/PG stwierdził, że:

Przez poniesienie wydatku należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy MF usługi lub też nabycie towaru czy usługi, w zależności od tego, która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza.

PRZYKŁAD

12 grudnia 2014 r. podatnik wpłacił zaliczkę z tytułu nabycia samochodu w wysokości 100%, fakturę otrzymał 20 grudnia 2014 r. W takiej sytuacji poniesienie wydatku miało miejsce 12 grudnia 2014 r., a zatem informacja powinna zostać złożona najpóźniej do 19 grudnia 2014 r.

PRZYKŁAD

9 marca 2015 r. podatnik nabył auto i w tym samym dniu otrzymał fakturę. Zapłaty dokonał 10 marca 2015 r. Zatem poniesienie wydatku miało miejsce 9 marca 2015 r. Wobec tego informacja powinna zostać złożona najpóźniej do 16 marca 2015 r.

REKLAMA

Ustawodawca w art. 86a ust. 13 ustawy o VAT uregulował sytuację spóźnienia się podatnika ze złożeniem VAT-26. Zgodnie z tym przepisem w przypadku niezłożenia w terminie informacji uznaje się, że pojazd samo­chodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia.

Tym samym, do czasu złożenia VAT-26 firma może odliczyć tylko 50% podatku, a w przypadku VAT od paliwa nie można go odliczyć w ogóle. Odliczenie całego VAT wystąpi dopiero wobec wydatków poniesionych od dnia jego złożenia. Jednak należy pamiętać, że w przypadku nieterminowego złożenia VAT-26 podatnik ma możli­wość dokonania korekty i odzyskania części nieodliczonego podatku z tytułu nabycia samochodu. Wysokość korekty uzależniona będzie od momentu, w którym zostanie złożona informacja. Wynika to z art. 90b ust. 3 ustawy o VAT, który określa zasady korekty stosowane również w przypadku, o którym mowa w art. 86a ust. 13, tj. złożenia informacji po terminie.

Artykuł 90b ustawy o VAT uprawnia podatnika, który nabył pojazd samochodowy z ograniczonym do 50% prawem do odliczenia, do korekty części nieodliczonego VAT. Prawo takie przysługuje podatnikowi w okresie korekty (60 miesięcy od nabycia, gdy wartość początkowa środka przekracza 15 000 zł), jeśli przeznacza po­jazd wyłącznie do użytku w działalności gospodarczej.

Jeżeli wartość początkowa pojazdu samochodowego nie przekracza 15 000 zł, korekty dokonuje się, jeśli zmiana jego wykorzystywania nastąpiła w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy (art. 90b ust. 6 ustawy o VAT).

Podkreślić należy, że korekta podatku naliczonego dotyczy tylko nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Pozostałe wydatki, w tym związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu, nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco. Tym samym Państwa firma musi na bieżąco weryfikować prawo do odliczenia.

W omawianej sytuacji Państwa firma kupiła samochód osobowy 3 stycznia 2015 r., a VAT-26 złożyła w urzę­dzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. (w 11. dniu od dnia zakupu pojazdu). Wobec tego nabycie auta oraz złożenie VAT-26 nastąpiły w tym samym miesiącu.

Jak wynika z ww. art. 90b ust. 4 ustawy o VAT, przyjmuje się, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania, a korekty podatku dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Zasady te stosuje się odpowiednio w razie złożenia informacji po terminie.

Zatem w naszym przypadku należy uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospo­darczej, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania (czyli złożenie VAT-26), który jest jednocześnie miesiącem zakupu samochodu (tj. styczeń 2015 r.). Tym samym złożenie VAT-26 po terminie, jednak w tym samym miesiącu, w którym nabyto auto, daje prawo do pełnego odliczenia VAT z tytułu jego zakupu.

Naturalnie firma powinna dołożyć wszelkiej staranności, aby VAT-26 został złożony w terminie. Jednak z lite­ralnego brzmienia art. 90b ust. 4 w związku z art. 90b ust. 1 pkt 2 i art. 90b ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż firma która zapomniała złożyć informację w terminie, może odliczyć całą kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia auta, jeżeli złoży VAT-26 do końca miesiąca, w którym kupiła samochód.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1-13, art. 90b ust. 1-6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów I usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA