| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę z firmą CFM? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

Wynajem długoterminowy bardzo ułatwia zarządzanie flotą. Jednak przygotowując się do umowy z firmami CFM, musimy być do tego dobrze przygotowani, zadając potencjalnym partnerom szereg pytań. Nie będą one związane tylko z kwestiami ceny.

Podstawową zasadą jest jak najszersze zainteresowanie naszym zapytaniem rynku usług wynajmu. Nie bójmy się więc adresować propozycji współpracy także do małych firm, ponieważ możemy być dla nich kluczowym klientem, mogącym liczyć na wyjątkowe traktowanie. Problem współpracy z firmami wynajmu długoterminowego można podzielić na siedem najważniejszych moim zdaniem zagadnień:

I Finansowanie pojazdów
II Proces zakupu aut
III Ubezpieczenie
IV Koszty bieżące i naprawy ponadnormatywne
V Usługi dodatkowe
VI Przedterminowe zakończenie najmu
VII Terminowe zakończenie najmu

Zobacz też: Car Fleet Management - dlaczego warto skorzystać z usługi CFM?

I Finansowanie pojazdów

Typ oprocentowania

Jeśli chodzi o finansowanie pojazdów, warto zająć się między innymi typem oprocentowania. Mamy do wyboru dwa warianty:
- oprocentowanie stałe – w tym przypadku przez cały okres najmu rata finansowa będzie stała bez względu na tzw. koszt pieniądza,
- oprocentowanie zmienne – w tym przypadku oprocentowanie składa się z dwóch czynników – WIBOR lub LIBOR. Czasem istnieje inny bardziej skomplikowany sposób naliczania podstawy oprocentowania plus marża, zawierająca zarówno zysk firmy wynajmującej, jak również koszt pieniądza.
Wybór należy do menedżera floty, ale proszę zwrócić uwagę na to, czy umowa zakładając stałe oprocentowanie nie zawiera zapisu, że w „szczególnych okolicznościach np. wzrost WIBOR o „x” procent firma wynajmująca ma prawo jednostronnie podwyższyć i przeliczyć czynsz finansowy”. W przypadku oprocentowania zmiennego trzeba koniecznie sprawdzić, w jaki sposób rośnie i czasem maleje stawka czynszu finansowego, czy jest to symetryczne dla obu stron, tzn. jeśli WIBOR rośnie o „x” procent to składka rośnie proporcjonalnie i czy jeśli WIBOR maleje - składka równie proporcjonalnie ulegnie zmniejszeniu.

Data oprocentowania

Bardzo duże znaczenie ma również zapis związany z datą oprocentowania. Otrzymując ofertę finansowania, firma wynajmu proponuje nam stawkę czynszu finansowego w wysokości „x”. Jednak zapis umowy może pozwalać zmienić ten czynsz, gdyż podmiot CFM nalicza czynsz według „kalkulatora” z dnia wydania samochodu. Moim zdaniem należy dążyć do tego, aby stawka z oferty była zagwarantowana przez cały okres najmu. Jest to szczególne istotne przy współpracy z kilkoma firmami wynajmu długoterminowego, ponieważ może się okazać, że wybraliśmy tak naprawdę ofertę droższą. Umowa najmu i początek najmu pojazdu (a co za tym idzie płacenie czynszów) musi rozpoczynać się w dniu podpisania protokołu przekazania samochodu, zaś okres ten kończyć datą podpisania protokołu zwrotu pojazdu.

Zobacz też: Jakie warunki musi spełnić klient by mógł skorzystać z usług CFM?

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

flota, parking
flota, parking

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK