| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turcji?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turcji?

Kraj częstych wycieczek turystycznych, położony nad trzema morzami, czyli nad Czarnym, Śródziemnym i Egejskim, oraz nad cieśninami czarnomorskimi Dardanele i Bosfor, rozciąga się na terytorium Europy i Azji Mniejszej. Podczas korzystania z usług wypożyczalni samochodowych musimy być bardzo ostrożni i nie zgadzać się na zostawianie paszportu w depozycie.

Przepisy drogowe

Aby dostać się na terytorium Turcji wymagany jest paszport z przynajmniej trzymiesięcznym terminem ważności oraz wiza. Wizę zakupić można w tureckich placówkach dyplomatycznych, konsularnych lub na granicy. Koszt jej wyrobienia to 20 USD lub 15 euro i uprawnia nas do trzydziestodniowego pobytu na terenie kraju, bez możliwości legalnego zarobkowania.

Zobacz też: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

Przepisy drogowe nie różnią się diametralnie od krajów europejskich. Wymagane wyposażenie to apteczka pierwszej pomocy oraz gaśnica. Odejściem od normy jest obowiązek posiadania dwóch trójkątów ostrzegawczych, w razie awarii jeden ustawiamy z przodu, a drugi z tyłu pojazdu. Światła mijania muszą być włączone jedynie na terenie zabudowanym w przypadku ograniczonej widoczności. Dopuszczalna wysokość pojazdu nie może przekraczać 4 metrów, szerokość 2,55 m, a długość samochodu i przyczepy 18,75 m. Nie można przewozić dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu.

Co do ograniczenia prędkości, dla samochodów osobowych wynosi ono 50 km/h, a 40 km/h dla samochodów z przyczepą. W terenie niezabudowanym, samochody osobowe mają ograniczenie do 90 km/h na drogach i 120 km/h na autostradach. Jeśli podróżujemy z przyczepą, to wartości spadają na drogach i autostradach o 10 km/h.

Zobacz też: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Turcja to kraj muzułmański – 99 % ludności to zdeklarowani sunnici. Dlatego też prowadzi się tam politykę „zero tolerancji” w stosunku do pijanych kierowców. Kierowcy samochodów bez przyczep mogą mieć dopuszczalną dawkę alkoholu, wynoszącą 0,05 promila. Za przekroczenie prędkości grożą mandaty w wysokości od 108 do 222 YTL (193 zł – 398 zł). Nierespektowanie czerwonego światła lub znaków drogowych to wydatek rzędu 108 YTL (193 zł). Mniejsze kary dostajemy za nieużywanie pasów bezpieczeństwa lub nieprawidłowe parkowanie – 52 YTL (93 zł). Na porządku dziennym jest nadmierne używanie klaksonów.

Co warto zobaczyć ?

Turcja położona jest w Europie i Azji Mniejszej. Po europejskiej stronie leży Stambuł, w którym znajduje się Hagia Sofia, świątynia Mądrości Bożej. Można tam zobaczyć również Bulwar Ortakoy, miejsce przepełnione herbaciarniami i bazarami usadowionymi nad brzegami Bosforu. Podróż do antyku to wyprawa w północną część Turcji Egejskiej, gdzie znajdują się wykopaliska w Troi czy w Assos. Ponadto urocze krajobrazy Efezu czy Heraklei oraz kurorty turkusowego wybrzeża są jednymi z wielu przepięknych punktów na mapie Turcji.

Zobacz też: Gdzie można zjeść w Turcji?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK