| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Czy warto robić przegląd gaśnicy?

Czy warto robić przegląd gaśnicy?

Przegląd gaśnicy w autoryzowanym serwisie kosztuje od 5 do 15 zł. Nie jest to kwota wysoka, ale czy warto decydować się na niego?

Przepisy mówią, że kierowca zobowiązany jest posiadać gaśnicę w łatwo dostępnym miejscu. Inne przepisy wspominają, że gaśnica powinna być sprawna. Żadne nie mówią o przeglądzie, więc podczas kontroli policja ma podstawy prawnej, by kwestionować datę ważności gaśnicy.

Dlatego jeśli robimy przegląd gaśnicy, to dla własnego bezpieczeństwa. W nieużywanej gaśnicy proszek może się skawalić. Wtedy rozpoczęcie akcji gaśniczej opóźnia się, a w razie pożaru często liczy się każda sekunda.

Zobacz również: Jaki „zapas” wozić w bagażniku?

Oddając gaśnicę do przegląd, pilnujemy, by nie skończyło się na przyklejeniu naklejki przedłużającej ważność (wersja za 5 zł). Gaśnica powinna być rozkręcona, sprawdzona, a proszek zważony. Kosztuje to niewiele więcej pieniędzy i czasu (do 15 zł), ale w końcu robimy to dla siebie.
Jeśli nie wiemy, gdzie można skontrolować gaśnicę, można kupić nową. W supermarkecie zapłacimy od 20 do 25 zł.

Zobacz również: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262, par. 11 ust.1)
- ustawa Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515, art. 66 ust. 2 - tekst jednolity)
- rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999r. Nr 81, poz. 917 (załącznika nr 1 do rozporządzenia, pkt 1.2)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »