| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. II

Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. II

II etap Szlaku Zamków Gotyckich będzie ciągnął się przez Sztum, Kwidzyn, Nidzicę, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn aż po Ryn. Owy odcinek to przeszło 360 kilometrów trasy pełnej zamków krzyżackich i bogatej fauny i flory Warmii i Mazur. Cały szlak Zamków Gotyckich rozpoczyna się w Bytowie w województwie pomorskim i mierzy 642 kilometry.

Z Warszawy DK 7/E77 przez Płońsk, Mławę, Nidzicę, Olsztynek, Ostródę i Dzierzgoń. Do miejscowości Sztum jest 306 kilometrów. Z Poznania E 261 przez Bydgoszcz, Grudziądz, Kwidzyn. Jest to odległość 264 km do miejscowości Sztum.

Podróżując po miejscowości Sztum będziemy pod wrażeniem nie tylko średniowiecznej zabudowy Zamku i związanych z historią uroczystości, takich jak turnieje i pokazy rycerskich walk. Sztumska fauna i flora zrobi na nas ogromne wrażenie, a to za sprawą aż czterech znajdujących się tam rezerwatów, które cechują się niezniszczonymi lasami oraz dużą ilością zwierzyny łownej. Po zwiedzaniu zabytków można zrobić sobie przerwę na rekreacyjny spacer po lesie.

Kwidzyn przyciąga turystów charakterystyczną wieżą latrynową, pochodzącą z 1384 roku. Na jej terenie zorganizowane jest muzeum. W terenach usytuowanych w pobliżu zamku znajdziemy szereg restauracji i barów, np. „Biały Dwór”, ulokowany na ulicy Podzamcze, czy restauracja „Barbara”, umiejscowiona na ul. Chopina. Przejeżdżając „Bramę Warmii i Mazur” znajdziemy się na pograniczu Pojezierza Olsztyńskiego i Równiny Mazurskiej. Poza zamkiem Nidzickim warto poświęcić jeden dzień na eksplorację stanowisk archeologicznych w postaci cmentarzysk, kurhanów, wałów granicznych. Ponadto ważnym zabytkiem jest kościół św. Wojciecha, zbudowany w XIV wieku. Do bardziej niekonwencjonalnych zabytków zalicza się powstały w 1868 roku budynek browaru, którego pierwotna nazwa brzmiała "Schlossbrauerei Neidenburg".

Zobacz również: Samochodem na weekend: okolice Torunia

Niecałe dwa kilometry od centrum Nidzicy, we wsi Tatary, znajduje się kamień tatarski. Jest to wielki głaz narzutowy o obwodzie 1900 cm, długości 6,5m, szerokości 4 m i wysokości 1,8 m. Według legendy, kula tkwiąca w kamieniu śmiertelnie ugodziła tatarskiego wodza. Następny przystanek trasy to zamek w Olsztynie. Obejrzymy tam tablicę astronomiczną, którą wykonał Mikołaj Kopernik, będący administratorem zamku w latach 1516-1519 i 1520-1521. Muzeum zamkowe proponuje występy zespołu kameralnego „Pro Musica Antiqua", które odbywają się raz w miesiącu. To miasto położone nad jeziorem Ukiel cechuje się nieskażona przyrodą. Terytorium Olsztyna zalicza się do tzw. „Zielonych Płuc Polski”.

Na Zamku w Lidzbarku eksponowane są zbiory sztuki dawnej regionu oraz wybitne dzieła malarstwa polskiego XX w. Znajdują się tam dzieła takich malarzy jak: Ignacy Krasicki, Julian Fałat, Jan Stanisławski, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski. Ponadto w okolicach murów miejskich znajduje się Wysoka Brama i mury obronne, które są pozostałością po fortyfikacjach miejskich.

Kętrzyn usytuowany jest na skrzyżowaniu szlaków turystycznych prowadzących do Reszla czy Świętej Lipki. Jego lokalizacja pozwala na szybkie przemieszczenie się do Węgorzewa, Mikołajek, Giżycka. Poza Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego znajdują się tam pozostałości kwatery Hitlera – „Wilczy Szaniec”.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

W Rynie uplasowany jest Zamek, którego jednym z pierwszych komturów był Konrad Wallenrod. 21 lipca 1723 roku Ryn otrzymał prawa miejskie nadane przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. W XI wieku zamek został przebudowany na więzienie. Stylowe kamieniczki miasta ściągają corocznie setki turystów i żeglarzy. Jezioro Ryńskie jest połączone z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Doskonale wypocząć można w licznych ośrodkach wypoczynkowych, na polach namiotowych oraz w portowych przystaniach. W obrębie gminy znajduje się pokrzyżacki kopiec sygnalizacyjny, którego należy szukać koło wsi Orło.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK