reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend: okolice Torunia

Samochodem na weekend: okolice Torunia

Samochodowa wyprawa do trzech miast ziemi chełmińskiej to wycieczka w przeszłość, która prowadzi po urokliwych zakątkach Polski. Radzyń Chełmiński, Chełmno oraz Chełmża leżą od siebie w odległości kilkudziesięciu kilometrów, a ich historia związana jest z Zakonem Krzyżackim.

Z Warszawy trasą nr.10 dojedziemy do Chełmna w niespełna 4 godziny. Odległość pomiędzy miastami wynosi 246 km. Z Gdańska autostradą A1 przez Pruszcz Gdański, Pelplin, Świecie jedzie się 1 godz. 30 minut. Po pokonaniu 131 km znajdujemy się w Chełmnie. Z Torunia do Chełmna trasą nr. 1/E75. Czas przejazdu będzie wynosił około 45 minut.

W Radzyniu Chełmińskim największą z atrakcji stanowią ruiny zamku pochodzącego z przełomu XIII/XIV wieku. Jeżeli będziemy kierować się drogą do Torunia to na pewno go zauważymy. Zamek został wybudowany przez mistrza krzyżackiego Hermana von Balcka. Zabytek nie jest udostępniony do zwiedzania – z całej budowli najlepiej zachowało się jego południowe skrzydło z bramą i dwiema narożnymi wieżami.

Zobacz również: Podpowiadamy jak można ciekawie spędzić weekend w Sulęczynie

40 km na północny zachód od Radzynia znajduje się bliźniacze miasto Torunia – Chełmno. Wraz z Toruniem otrzymało prawa miejskie na mocy przywileju chełmińskiego. O jego randze w przeszłości świadczył fakt funkcjonowania na tym terenie filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w XVIII wieku. W tym mieście warto zwrócić uwagę na średniowieczny układ urbanistyczny, który zachował się do dzisiaj. Przed przystąpieniem do zwiedzania rekomendujemy zostawienie samochodu przy rynku tudzież w obrębie skrzyżowania ulic Hallera i Ducha Świętego.

Ratusz Miejski – uważany za perłę polskiego renesansu – mieści w swoim wnętrzu Muzeum ziemi Chełmińskiej. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 16, w soboty – od 10 do 15 , w niedzielę – od 10 do 13. W Ratuszu na szczególną uwagę zasługuje Sala Sądowa oraz ekspozycje poświęcone dziejom ziemi chełmińskiej oraz sylwetce znanego chirurga L. Rydygiera. Ulicami Szkolną i Klasztorną dochodzimy do klasztoru pocysterskiego, który obecnie stanowi siedzibę Sióstr Miłosierdzia. W zdumienie wprawia jednonawowy kościół Świętych Janów, która składa się na jedną z części klasztoru. Warta uwagi jest zachowana do dziś gotycka polichromia. 

Zobacz również: Jak przygotować sie do wyjazdu samochodem do Rosji? Poradnik

26 kilometrów na północny wschód rozciąga się Chełmża – małe miasteczko położone nad jeziorem Chełmżyńskim. Jest to miejscowość o charakterze rekreacyjnym. Przed zwiedzaniem samochód najlepiej zostawić na parkingu pomiędzy ul. Tumską a ośrodkiem OSiR, w którym latem można wypożyczać sprzęt wodny i korzystać z uroków jeziora. Nie można przegapić zwiedzenia Katedry Trójcy Świętej, której największym eksponatem jest czaprak Kary Mustafy, który został zdobyty przez Jana III Sobieskiego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama