Maluch plus - przedłużony termin na składanie wniosków przez firmy

łóżeczko dla dziecka, dziecko, łóżeczko, pokój dla dziecka, meble, fot. Fotolia
Można jeszcze składać wnioski w ramach programu "Maluch plus". To bezzwrotna dotacja dla firm, jeżeli przez 5 lat utrzymają 60% obsadzenia miejsc w placówce.

Przedłużono realizację inwestycji w ramach "Maluch plus" do listopada 2021 r. Wszystkie inwestycje w ramach programu "Maluch plus", które zgodnie z planem realizowane miały być w tym roku i miały zakończyć się do grudnia, gminy mogą kontynuować i zakończyć do listopada 2021 r. – poinformowała  wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Wszystkie inwestycje, które zgodnie z planem realizowane miały być w tym roku i miały zakończyć się do grudnia, gminy mogą kontynuować i zakończyć do listopada 2021 r. Zgodnie z zasadami programu "Maluch plus" firmy prywatne mogą tworzyć miejsca opieki, korzystając z dofinansowania. Ta dotacja jest bezzwrotna, jeśli przez 5 lat instytucja ta utrzymuje 60 proc. obsadzenia miejsc. Ten wymóg – poinformowała Socha – zostaje zawieszony od stycznia do czasu 6 miesięcy po ogłoszeniu ustania pandemii.

Kolejna edycja programu Maluch plus

Kolejną rzeczą, na którą wskazała Socha, jest ogłoszenie kolejnej edycji programu na następny rok już w lipcu. "Przyspieszenie ogłoszenia programu służy temu, żeby wszyscy chętni do utworzenia miejsca opieki dla dzieci do 3 lat mogli już składać wnioski. Mogą to zrobić do października" – przekonywała wiceminister. W listopadzie mają zostać ogłoszone wyniki modułu inwestycyjnego dotyczącego tworzenia nowych miejsc, a w styczniu ogłoszone wyniki reszty modułów. Celem jest danie gminom jak najwięcej czasu na realizację tych nowych inwestycji w przyszłym roku.

450 mln do rozdania

W przyszłorocznej edycji programu "Maluch plus" do przyznania jest 450 mln zł na tworzenie i dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi.

Nabór wniosków do programu w edycji 2021 ruszy 7 września. Wsparcie z programu podzielone jest na moduły. Moduł 1a polega na dofinansowaniu tworzenia miejsc opieki i ich funkcjonowania oraz samego ich tworzenia. Dotyczy to tych gmin, w których w dniu składania oferty konkursowej nie funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

Moduł 1b to dofinansowanie tworzenia miejsc opieki i ich funkcjonowania w gminach, w których nie funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce, a wnioskowana wysokość dofinansowania na tworzenie nowych miejsc opieki nie przekracza 6 mln zł.

Moduł 2 dofinansowuje funkcjonowanie miejsc utworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego ze wsparciem wcześniejszych edycji programu. Moduł 3 pomaga dofinansować tworzenie miejsc opieki i ich funkcjonowanie. Moduł 4 to wsparcie pieniężne na funkcjonowanie już istniejących miejsc opieki.(PAP)

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Posiedzenie RPP: Jaki poziom stóp procentowych NBP
03 lip 2024

Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboża i inne produkty rolne już obowiązują [Lista produktów]
02 lip 2024

W dniu 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach - nie jest zbyt dobrze
02 lip 2024

Polskie firmy powinny poważnie zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Z nowego raportu Eurostatu „Cyfryzacja w Europie” wynika, że Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby firm, w których cyfrowe bezpieczeństwo zostało naruszone. 3 na 10 przebadanych organizacji z Polski zgłosiło przynajmniej jeden tego typu incydent.  

Te metody sprawdzą się w nauce języków obcych
02 lip 2024

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w nauce wymowy języków obcych? Czy oglądanie filmów wystarczy? Podpowiadają eksperci z platformy do nauki języków.

Pszenica, kukurydza i rzepak - notowania cen
01 lip 2024

Pszenica, kukurydza i rzepak na europejskim rynku - notowania cen w czerwcu 2024 r.

Patent lidera. Dlaczego rozwój menedżera jest koniecznością w niepewnych czasach? Pobierz BEZPŁATNIE wydanie specjalne "Menedżer ODnowa"
01 lip 2024

Wyobraź sobie statek w środku burzy, którym dowodzi kapitan nieznający nowoczesnych narzędzi nawigacyjnych ani technik zarządzania załogą, która w dodatku nie ma do niego zaufania. Czy powierzyłbyś swój statek takiej osobie? Jakie są szanse, że doprowadzi go ona do celu? Podobnie jak w żegludze, świat biznesu wymaga od menedżerów ciągłego doskonalenia i nauki. W dzisiejszych czasach, gdy zmiany są jedyną stałą, wygląda na to, że rozwój menedżera stał się czymś więcej niż opcją – jest absolutną koniecznością. Bezpłatne wydanie specjalne "Menedżer ODnowa" jest już dostępne do pobrania. 

Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje
28 cze 2024

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe
27 cze 2024

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT
26 cze 2024

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?
26 cze 2024

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

pokaż więcej
Proszę czekać...