Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?

Aleksandra Kłoczko
rozwiń więcej
Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?
Każdy członek zarządu może zrezygnować z pełnionej funkcji w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja będzie jedynie skuteczna w momencie gdy zostanie w odpowiedni sposób zakomunikowana. Kodeks spółek handlowych odsyła w tej kwestii do Kodeksu cywilnego, który reguluje przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie.

Podstawy prawne

Kodeks spółek handlowych stanowi, że mandat członka zarządu wygasa w momencie śmierci, rezygnacji lub odwołania ze składu zarządu. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu przepisy te odsyłają odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Zgodnie z artykułem 746 § 2 i 3 k.c. Kodeks cywilny zakłada, że przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym momencie. Jednakże, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawowe wymogi

Z całą pewnością jednym z elementów rezygnacji, jest oświadczenie woli generujące konsekwencje. Zgodnie z artykułem 60 k.c. do oświadczenia woli potrzebny jest pewny akt wyrażający wole osoby w sposób dostateczny. Oświadczenie woli o rezygnacji musi być zakomunikowane spółce (art. 61 §1 k.c.). Nie możemy więc skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu jeżeli jedynie podpiszemy oświadczenie woli o rezygnacji, a nie doręczymy go spółce.

Kiedy może wygasnąć mandat członka zarządu?

Rezygnacja może nastąpić bez względu na to czy sprawowany mandat był nadany członkowi zarządu na czas określony bądź nieokreślony. Należy jednak kwestię rezygnacji rozpatrywać również w kontekście lojalności członka zarządu wobec spółki.

Zarówno Kodeks spółek handlowych oraz Kodeks cywilny nie określają formy w jakiej oświadczenie woli o rezygnacji ze stanowiska, powinno być złożone. Niemniej jednak zaleca się aby tego typu oświadczenie było złożone w formę pisemnej, co da nam większe zabezpieczenie w momencie chęci dochodzenia swoich praw.

Kiedy członek zarządu nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki?

Rezygnacja ma formę „natychmiastową”, czyli jest skuteczna w momencie dostarczenia należytego pisma spółce, ale może przyjąć ona również formę rezygnacji z zastrzeżeniem terminu. Tego typu zabieg da czas spółce na znalezienie zastępcy, który będzie mógł pełnić funkcje jako nowy członek zarządu. Należy bowiem pamiętać, że rezygnacja ma charakter jednostronny, czyli jest skuteczna bez względu na to czy spółka zdecyduje się ją uznać bądź nie. Niemniej jednak osoba rezygnująca z pełnionej funkcji powinna dokonać wszelkich starań aby do czasu przejęcia jego obowiązków przez nowego członka zarządu, spółka nie ponosiła żadnych strat wynikających z podjętej o rezygnacji decyzji.

Przyczyny rezygnacji

Każda rezygnacja jest skuteczna bez względu na jej uzasadnienie merytoryczne. Niemniej jednak rezygnacja powinna być uzasadniona, ponieważ taki obowiązek może na nas nakładać statut spółki bądź obowiązek wynikający z zerwania np. umowy o pracę. Należy jednak pamiętać, że sama rezygnacja z funkcji członka zarządu nie prowadzi do rozwiązania stosunku wynikającego z więzi korporacyjnej. Przyczyny rezygnacji mogą być dlatego złożone oddzielnie od samego oświadczenia o rezygnacji z funkcji członka zarządu. 

Powoływanie, odwoływanie oraz rezygnacja członków zarządu w sp. z o.o.

Kodeks cywilny zakłada ponadto, że jeżeli zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Za ważny powód wypowiedzenia można uznać obiektywną okoliczność, wymagającą każdorazowo oceny okoliczności danego stanu faktycznego. Przykładowo ważnym powodem będzie długotrwała choroba, zmiana miejsca zamieszkania, względy rodzinne czy też konflikt ze wspólnikami.

Reprezentacja bierna

Z orzecznictwa SN wynika, że w zakresie tzw. reprezentacji biernej, oświadczenie woli od członka zarządu, może być przedstawione radzie nadzorczej albo pełnomocnikowi powołanemu przez organ stanowiący spółki.

Kiedy oświadczenie, nie będzie skutecznie złożone?

Oświadczenie woli o rezygnacji z funkcji członka zarządu nie będzie skuteczne, jeżeli zostanie złożone jedynie w stosunku do wspólnika spółki. Sąd Najwyższy w wyroku z 7 maja 2010r. oznajmił, że oświadczenie nie może również zostać skutecznie złożone wobec wszystkich wspólników. 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...