Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia umożliwia ograniczenie kosztów prowadzenia działalności. Przy zawieraniu umowy zlecenia należy pamiętać, żeby była ona prawidłowo skonstruowana i nie narażała przedsiębiorcy na pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak zawrzeć prawidłową umowę zlecenia?

Zawarcie umowy zlecenia


Zgodnie z kodeksem cywilnym przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Pomimo, że kodeks wskazuje czynności prawne, pojęcie to obejmuje również inne czynności.


Umowa zlecenia jest umową starannego działania. Należy przez to rozumieć, że zleceniobiorca nie zobowiązuje się do osiągnięcia określonego w umowie rezultatu, ale do dołożenia należytej staranności w wykonywaniu czynności uzgodnionych w treści umowy. Taki charakter umowy prowadzi do wniosku, że wynik pracy nie wyznacznikiem prawidłowości wykonania zobowiązania określonego w umowie zlecenia.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Jeżeli umowa zlecenia poprzez swoje postanowienia stwarza warunki zatrudnienia, które zarezerwowane są dla stosunku pracy - jest ona umową o pracę. Jeżeli pracownik zatrudniony na umowę zlecenie ma wyznaczony czas pracy, miejsce pracy i dokonuje swojej czynności pod kierownictwem pracodawcy mieści się pod definicję stosunku pracy zawartego w kodeksie pracy. Pracownik ma w takim przypadku możliwość zwrócenia się do sądu pracy z pozwem o ustalenie stosunku pracy.


Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę


Miejsce i czas wykonywania umowy zlecenia


Określenie w umowie zlecenia miejsca i czasu wykonywania pracy, jeżeli jest źle skonstruowana może dać argument zleceniobiorcy w sądzie pracy.


Należy jednak pamiętać, że zgodnie z definicją stosunku pracy wskazuje zawiera jednostronne narzucenie pracownikowi czasu i miejsce wykonywania pracy. Zapis umowny dotyczący czasu i miejsca wykonywania umowy zlecenia powinna być w tej umowie uzgodniona przez strony. Warto zawrzeć zapis, że strony umowy uzgodniły, że miejscem wykonywania pracy będzie ... . Istotne jest bowiem aby miejsce i czas wykonywania pracy były uzgodnione a nie narzucone przez pracodawcę.


Warto w tym miejscu przywołać wyrok Sądu Najwyższego z 6 października 1998 r. sygn. akt I PKN 389/98, OSNP 1999/22/718, w którym wskazano, że określenie w umowie czynności z zastrzeżeniem ich osobistego wykonywania w określonych dniach i godzinach nie przesądza o nawiązaniu stosunku pracy, ponieważ takie elementy występują też w stosunkach cywilnoprawnych. Wyznaczanie dni i godzin czynności nie może być wystarczające do uznania kierownictwa pracodawcy w rozumieniu art. 22 k.p.


Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa


Podporządkowanie zleceniodawcy


Podporządkowanie pracownika pracodawcy jest jedną z charakterystycznych cech stosunku pracy. W jaki sposób zawrzeć podporządkowanie zleceniobiorcy, aby nie było to sprzeczne z prawem?


Jeżeli element podporządkowania występuje w danej umowie, zawsze mamy do czynienia z umową o pracę.  Jest to bowiem właściwość stosunku pracy, element, który nie może wystąpić w zatrudnieniu na podstawie umów cywilnoprawnych.


Zobacz: Jak wypowiedzieć umowę zlecenia? - WZÓR PISMA


Trzeba w tym miejscu zwrócić uwagę na to jak skonstruowane jest zobowiązanie zleceniobiorcy. Jest ono przeważnie bardzo ogólne i zostało sformułowane w taki sposób, że nie wynikają z niego konkretne czynności, jakie przyjmujący zlecenie ma wykonywać, to powstaje domniemanie, że zleceniobiorca realizuje w praktyce polecenia zleceniodawcy.


Zleceniobiorca ma prawo wydawać wskazówki co do sposobu wykonywania zlecenia. Nigdy nie jest jednak możliwe przekroczenie granicy prowadzącej do możliwości nakazywania drugiej stronie wykonywania pewnych prac.

 
Zobacz: Pracownicy tymczasowi z agencji pracy

 


Urlop przy umowie zlecenia


Zleceniobiorcy nie przysługuje z tytułu umowy zlecenia urlop wypoczynkowy. Jednak przy zleceniach długotrwałych spotykamy się z dniami wolnymi dla zleceniodawcy. Dni wolne od wykonywania zlecenia są dopuszczalne, jednak nigdy nie mogą być nazywane urlopem i do ich stosowania nie może być wykorzystywany kodeks pracy. Aby skutecznie ustrzec się przed uznaniem dni wolnych za urlop można w umowie zlecenia zastrzec obowiązek odpracowania dni wolnych.


Co grozi za zawarcie umowy zlecenia zamiast umowy o pracę?


Z powództwem do sądu pracy w celu ustalenia stosunku pracy może wystąpić zleceniodawca jak i inspekcja pracy. Zawarcie umowy zlecenia zamiast umowy o pracę można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie i czyn ten ma charakter wykroczenia jednorazowego. Zgodnie bowiem z art. 281 pkt 1 kodeksu pracy, kto będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

 
Zobacz: Kontrola wystawionych zaświadczeń lekarskich

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...