Zabezpieczenie sęków w drewnianych deskach
Jeśli z sęków wycieka żywica, powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć aby nie zabrudziła ona kolejnych warstw farby, jaką pomalujemy drewno. W tym celu najlepiej zerwać stwardniałą żywicę z powierzchni deski a następnie pomalować sęk dwukrotnie preparatem izolującym przeznaczonym właśnie do sęków. W sytuacji gdy planujemy pomalować drewno na ciemny kolor, warto zastosować uszczelnienie do sęków i zagruntować całą powierzchnię deski odpowiednią farbą aluminiową do gruntowania.
Wypełnienie słojów
Gdy w planie mamy pomalowanie politurą albo lakierem bezbarwnym drewna z wyraźnymi słojami warto najpierw oszlifować całą powierzchnię i pokryć ją emulsją wypełniającą słoje. Warto pamiętać, że jasne drewno najlepiej będzie wyglądało jeśli pokryjemy je emulsją w naturalnym kolorze, a do ciemne z emulsją o kolorze dostosowanym do koloru samego drewna. Aby dobrze pokryć drewno powinniśmy wcierać preparat przy pomocy szorstkiego materiału w kierunku poprzecznym do linii słojów. Po kilku godzinach gdy emulsja wyschnie, należy jej nadmiar zetrzeć również szorstką ścierką jednak w kierunku zgodnym z linią słojów. Równie dobrym rozwiązaniem będzie nakładanie wykończenia gładkiego – pamiętajmy, że wymaga ono kilku warstw a każdą warstwę po wyschnięciu należy wygładzić.
reklama
reklama
Wykończenie drewna lakierem lub farbą bezbarwną
Zanim przystąpimy do lakierowania drewna, powinniśmy najpierw je oszlifować – kilkakrotnie przetrzeć papierem ściernym używając papieru o coraz mniejszej gramaturze. Później należy pomalować całą powierzchnię emulsją wykończeniową. Gdy drewno dotyka ziemi warto zastosować bezbarwną emulsję konserwującą, która zabezpieczy drewniane elementy. Jeśli chcemy wypełnić drobne ubytki w drewnie, nie możemy do tego celu używać masy szpachlowej – szczególnie gdy planujemy tylko polakierować deski. Masa szpachlowa byłaby widoczna przez lakier i wyglądałaby nieestetycznie. Lepiej do tego celu wykorzystać masę uszczelniającą dostępną w różnorodnych kolorach.