reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Chemia budowlana > Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Lakiery do podłóg nadają im blasku, ułatwiają czyszczenie i chronią przed zanieczyszczeniami. Jakie rodzaje lakierów do drewna wyróżniamy? Jaki mają skład, czas schnięcia i, co najważniejsze, jak wpływają na barwę drewna?

Wyróżniamy cztery rodzaje lakierów do podłogi:

- Lakiery wodne.

- Lakiery poliuretanowe (rozpuszczalnikowe).

- Lakiery chemoutwardzalne.

- Lakiery uretanowo-alkidowe.

Właściwości lakierów wodnych to, przede wszystkim, dobra przyczepność i elastyczna błona. Poza tym, lakier wodny jest wolny od formaldehydu, bezwonny i zawiera od 4 do 15% rozpuszczalników. Zatem, w aspekcie środowiskowym, wypada najkorzystniej. Efekt połysku to skala od matowego do błyszczącego

W skład lakieru wodnego wchodzi:

Akrylan – sole lub estry kwasu akrylowego. Tworzą polimery, czyli substancje chemiczne.
Poliuretan – polimery łatwiejsze w przetwarzaniu.
Woda – doskonały rozpuszczalnik do substancji polarnych.

Czas schnięcia pierwszej warstwy to od 1 do 3 godzin, przy temperaturze pokojowej +15˚C. Lakier wodny całkowite utwardzenie uzyskuje po 8–14 dniach.

Zobacz także: Podłogi lakierowane fabrycznie

Lakiery poliuretanowe do drewna

Lakiery poliuretanowe (rozpuszczalnikowe) mają właściwość dobrej przyczepności, elastyczną błonę i co więcej, są odporne na chemikalia. Tak samo jak lakiery wodne, są wolne od formaldehydu, ale zawartość rozpuszczalników sięga już 50–60%. Sięgając po lakier rozpuszczalnikowy mamy możliwość wyboru lakierów od matowych do lakierów o wysokim połysku.  

W skład lakierów poliuretanowych (rozpuszczalnikowych) wchodzi polialkohol (jeden z polimerów rozpuszczalnych w wodzie) oraz rozpuszczalnik (ciecz, która zmienia roztwór po zmieszaniu z ciałem stałym, inną cieczą bądź gazem).

Pierwsza warstwa lakieru poliuretanowego wysycha w przeciągu 6–10 godzin, przy temperaturze +15˚C. Całkowity poziom utwardzenia uzyskuje po 8–14 dniach.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama