| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Sufity podwieszane – fakty i mity

Sufity podwieszane – fakty i mity

Sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, a w związku z tym pojawia się coraz więcej pytań z nimi związanych. Czy sufity podwieszane mają wpływ na akustykę pomieszczeń, czy zatrzymują ciepło? Na te i inne pytania odpowiada Andrzej Skrzypczak – ekspert z firmy Rockfon.

Czy sufity podwieszane można stosować w domach?

TAK: Obecnie sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, ponieważ pozwalają na tworzenie niestandardowych aranżacji. Rosnącą popularnością cieszą się np. rozwiązania wyspowe, które można instalować w różnych kombinacjach. Płyty sufitowe warto montować również, gdy zależy nam na poprawie warunków akustycznych np. w pokojach, w których jest sprzęt muzyczny.

Zobacz także: Jakie zastosowania może mieć podwieszany sufit?

Czy dzięki sufitowi podwieszanemu możemy obniżyć rachunki?

TAK: Montaż sufitu podwieszanego jest jednoznaczny z obniżeniem wysokości stropu, co sprawia, że kubatura pomieszczenia maleje, więc do ogrzania go zużywamy mniej energii. Sufity z wełny mineralnej posiadają bardzo dobre parametry termiczne, dzięki czemu mogą być stosowane także jako izolacja cieplna, np. w garażach podziemnych, budynkach z nieogrzewanymi piwnicami czy budynkach o płaskich dachach. W dodatku jeśli są białe, odbijają światło (nawet do 85%), co z kolei pozwala ograniczyć korzystanie ze źródeł sztucznego światła i w efekcie prowadzi do zmniejszenia rachunków za elektryczność.

Zobacz także: Jak zamontować sufit podwieszany?

Czy płyty sufitowe odkształcają się pod wpływem wilgoci

NIE: W pomieszczeniach wilgotnych, np. łazienkach, stosuje się dedykowane płyty, które nie absorbują wilgoci, dlatego nie wpływa ona negatywnie na ich kształt ani strukturę. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza te, wykonane z wełny mineralnej, która jest materiałem trudnozwilżalnym.

Czy płyty sufitowe pochłaniają dźwięki?

TAK: Sufity podwieszane z wełny mineralnej mają właściwości dźwiękochłonne, co oznacza, że padające na nie fale dźwiękowe zostają pochłonięte. Dzięki temu w pomieszczeniu minimalizowany jest efekt pogłosu.

Zobacz także: Sufit podwieszany a izolacja akustyczna

Czy płyty sufitowe można czyścić samodzielnie?

TAK: Na rynku funkcjonują co prawda profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem, jednak realizują one zlecenia dla biur – głównie o dużych powierzchniach. Płyty możemy czyścić samodzielnie. Najbezpieczniejszym i ogólnoprzyjętym rozwiązaniem jest odkurzanie ich za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Pozwala to usuwać kurz i inne osady bez ryzyka zadrapania czy uszkodzenia sufitu, natomiast płyty stosowane w wilgotnych pomieszczeniach możemy myć gąbką z wodą.

Zobacz także: Jak czyścić sufity podwieszane?

Czy sufit podwieszany jest łatwy w montażu?

TAK: Trudność instalacji uzależniona jest od systemu montażowego, na który się zdecydujemy, jednak producenci dokładają wszelkich starań, by maksymalnie uprościć ten proces. Składa się on zaledwie z kilku kroków i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co przekłada się również na koszt montażu. Płyty sufitowe z wełny mineralnej są lekkie, łatwe w przycinaniu, nie kruszą się i nie wytwarzają uciążliwego pyłu, dlatego są przyjazne dla instalatorów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »