| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Sufity podwieszane – fakty i mity

Sufity podwieszane – fakty i mity

Sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, a w związku z tym pojawia się coraz więcej pytań z nimi związanych. Czy sufity podwieszane mają wpływ na akustykę pomieszczeń, czy zatrzymują ciepło? Na te i inne pytania odpowiada Andrzej Skrzypczak – ekspert z firmy Rockfon.

Czy sufity podwieszane można stosować w domach?

TAK: Obecnie sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, ponieważ pozwalają na tworzenie niestandardowych aranżacji. Rosnącą popularnością cieszą się np. rozwiązania wyspowe, które można instalować w różnych kombinacjach. Płyty sufitowe warto montować również, gdy zależy nam na poprawie warunków akustycznych np. w pokojach, w których jest sprzęt muzyczny.

Zobacz także: Jakie zastosowania może mieć podwieszany sufit?

Czy dzięki sufitowi podwieszanemu możemy obniżyć rachunki?

TAK: Montaż sufitu podwieszanego jest jednoznaczny z obniżeniem wysokości stropu, co sprawia, że kubatura pomieszczenia maleje, więc do ogrzania go zużywamy mniej energii. Sufity z wełny mineralnej posiadają bardzo dobre parametry termiczne, dzięki czemu mogą być stosowane także jako izolacja cieplna, np. w garażach podziemnych, budynkach z nieogrzewanymi piwnicami czy budynkach o płaskich dachach. W dodatku jeśli są białe, odbijają światło (nawet do 85%), co z kolei pozwala ograniczyć korzystanie ze źródeł sztucznego światła i w efekcie prowadzi do zmniejszenia rachunków za elektryczność.

Zobacz także: Jak zamontować sufit podwieszany?

Czy płyty sufitowe odkształcają się pod wpływem wilgoci

NIE: W pomieszczeniach wilgotnych, np. łazienkach, stosuje się dedykowane płyty, które nie absorbują wilgoci, dlatego nie wpływa ona negatywnie na ich kształt ani strukturę. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza te, wykonane z wełny mineralnej, która jest materiałem trudnozwilżalnym.

Czy płyty sufitowe pochłaniają dźwięki?

TAK: Sufity podwieszane z wełny mineralnej mają właściwości dźwiękochłonne, co oznacza, że padające na nie fale dźwiękowe zostają pochłonięte. Dzięki temu w pomieszczeniu minimalizowany jest efekt pogłosu.

Zobacz także: Sufit podwieszany a izolacja akustyczna

Czy płyty sufitowe można czyścić samodzielnie?

TAK: Na rynku funkcjonują co prawda profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem, jednak realizują one zlecenia dla biur – głównie o dużych powierzchniach. Płyty możemy czyścić samodzielnie. Najbezpieczniejszym i ogólnoprzyjętym rozwiązaniem jest odkurzanie ich za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Pozwala to usuwać kurz i inne osady bez ryzyka zadrapania czy uszkodzenia sufitu, natomiast płyty stosowane w wilgotnych pomieszczeniach możemy myć gąbką z wodą.

Zobacz także: Jak czyścić sufity podwieszane?

Czy sufit podwieszany jest łatwy w montażu?

TAK: Trudność instalacji uzależniona jest od systemu montażowego, na który się zdecydujemy, jednak producenci dokładają wszelkich starań, by maksymalnie uprościć ten proces. Składa się on zaledwie z kilku kroków i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co przekłada się również na koszt montażu. Płyty sufitowe z wełny mineralnej są lekkie, łatwe w przycinaniu, nie kruszą się i nie wytwarzają uciążliwego pyłu, dlatego są przyjazne dla instalatorów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »