Schody możesz umieścić wewnątrz domu lub na zewnątrz. Schody zewnętrzne z reguły są oddylatowane, zatem nie wpływają na konstrukcję budynku, mają jednak znaczenie estetyczne. Dobrze zatem by było, aby bieg schodów wyznaczał linię równoległą do linii wyznaczonej przez krawędź dachu. Kształt schodów zewnętrznych, wysokość i szerokość stopni nie jest tak ściśle określona jak w przypadku schodów wewnętrznych. Musisz też pamiętać, że wejście na strych lub poddasze z zewnątrz nie może zmuszać wchodzących do pochylania się, zatem wybierz odpowiednie miejsce pod dachem na wybicie otworu drzwiowego. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy na poddaszu ma powstać osobne mieszkanie, chcesz uniknąć dużego bałaganu podczas wycinania otworu w stropie i montowania schodów wewnętrznych, jak również wtedy, gdy dysponujesz stropem żelbetowym.
Schody wewnętrzne
Montaż schodów wewnętrznych nie obejdzie się bez wycinania otworu w stropie. Sposób jego wycięcia, jego wielkość będzie podyktowana rodzajem stropu.
reklama
reklama
Zobacz także: Jak zapewnić przestrzeń na poddaszu?
Stropy belkowe i gęstożebrowe
Możesz w nich wyciąć stosunkowo długi i jednoczenie wąski otwór, np. o szerokości 80–110 cm, wówczas schody będą montowane równolegle do belek stropowych. Jeśli zajdzie taka konieczność możesz też wyjąć w takim stropie 2–3 żebra konstrukcyjne, ale na ich miejsce będziesz musiał zastosować rozwiązania, której przejmą ich obciążenia.
Do takiego rodzaju stropu łatwo zastosujesz schody jednobiegowe - jednak zajmą one dużą powierzchnię.