reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości: Deweloperzy rozpoczynają coraz więcej inwestycji

Rynek nieruchomości: Deweloperzy rozpoczynają coraz więcej inwestycji

W październiku 2014 deweloperzy rozpoczęli budowę 7726 mieszkań. Było to najlepszy okres w tym roku od kwietnia 2012 r. kiedy to weszła w życie ustawa deweloperska.

Choć od początku 2015 roku kupując mieszkanie na kredyt trzeba będzie dysponować nie 5- a 10-procentowym wkładem własnym, wygląda na to, że deweloperzy nie obawiają się braku klientów. W październiku firmy budujące mieszkania i domy na sprzedaż rozpoczęły budowę 7726 mieszkań, co oznacza wzrost w stosunku do października 2013 r. o ponad 10 proc. W ujęciu 12-miesięcznym, które pokazuje kondycję rynku z szerszej perspektywy, zmiana jest jeszcze bardziej imponująca. Przez ostatnich 12 mies. deweloperzy rozpoczęli 66,4 tys. budów, a rok temu wartość ta wynosiła 50,8 tys., co oznacza wzrost o 30,7 proc. Więcej budują także inwestorzy indywidualni, których aktywność (w ujęciu 12-mies.) wzrosła w ciągu roku o 3,5 proc.

O wierze deweloperów w dobrą przyszłość świadczyć może też liczba wydawanych pozwoleń na budowę. Wprawdzie w samym październiku było ich mniej niż w poprzednich czterech miesiącach (6128 sztuk), ale gdy spojrzeć na statystykę długoterminowo, to w ujęciu 12-mies. liczba wydanych deweloperom pozwoleń wzrosła w ciągu roku o 27,7 proc. i jest najwyższa od jesieni 2012 r.

Aktywność deweloperów w okresie listopad 2013 – październik 2014 r.

Liczba

Zmiana r/r

Zmiana m/m

Oddane mieszkania

58 657

-1,8%

-0,2%

Rozpoczęte budowy

66 429

+30,7%

+1,1%

Wydane pozwolenia

74 189

+27,7%

+1,2%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Rozpoczynając wiele budów przedsiębiorstwa budowlane chcą nadrobić zaległości sprzed kilku lat. Efektem spowolnienia sprzed dwóch lat jest fakt, że dziś liczba oddawanych mieszkań nie jest imponująca. Przez ostatnich 12 mies. na rynek trafiło 58,7 tys. lokali, to o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Należy przy tym zauważyć, że jest to wartość o prawie 8 tys. mniejsza niż liczba rozpoczynanych obecnie budów.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2014 będzie dla deweloperów udany. Póki co wszystkie statystyki obejmujące pierwszych dziesięć miesięcy prezentują się bardzo dobrze. Liczba oddanych do użytkowania mieszkań wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 3,6 proc., liczba rozpoczętych budów o 34,8 proc., a liczba wydanych pozwoleń – o 38,8 proc.

Aktywność deweloperów okresach 12-miesięcznych

Zakończony trzeci kwartał był dla firm deweloperskich kolejnym dobrym jeśli chodzi o sprzedaż. Średnio był o 8,5 proc. lepszy od okresu lipiec-wrzesień w ubiegłym roku. Ze spółek notowanych na giełdzie najlepszy wynik zanotował Budimex, który zwiększył sprzedaż o 123 proc. Dobrze wiedzie się także innym czołowym firmom takim jak: Ronson Development (sprzedaż większa o 21 proc.), Dom Development (20 proc.) i JW Construction (13 proc.). Coraz większa liczba wydawanych pozwoleń na budowę pokazuje, że wiele przedsiębiorstw ma ambitne plany na niedaleką przyszłość. Do kupna mieszkania klientów zachęcają m.in. niskie stopy procentowe zwiększające dostępność kredytów oraz obniżające atrakcyjność bankowych lokat oraz dobra koniunktura w gospodarce. Nie bez znaczenia jest też program rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych, który oferuje dofinansowanie do kredytu młodym osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym. Warto jednak dodać, że obecne wyniki deweloperów odnosimy do słabszych ostatnich lat, statystyczne wzrosty są więc w dużej mierze efektem tzw. niskiej bazy.

Rynek nieruchomości - statystyki 2007-2014

Nowe zasady nabywania nieruchomości od 2015 roku

Profesjonalny agent nieruchomości - czyli jaki?

Źródło: Materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama