reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czego oczekuje student podczas wynajmu mieszkania?

Czego oczekuje student podczas wynajmu mieszkania?

Studenci na rynku nieruchomości przez cały czas stanowią całkiem liczną i ważną grupę klientów. Studenci wynajmujący mieszkania mają określone oczekiwania. Jeśli planujesz przeznaczyć mieszkanie pod wynajem studentów - warto je poznać.

Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na studencką decyzję o wyborze lokalu do zamieszkania są cena i lokalizacja. Cena powinna być oczywiście jak najniższa, a dystans od uczelni jak najmniejszy. Wyposażenie, standard techniczny czy nawet powierzchnia mają dla młodych ludzi mniejsze znaczenie, tutaj są oni skorzy do kompromisów, byle tylko było tanio i blisko. Takie udogodnienia jak miejsce garażowe czy ochrona dla większości studentów nie mają znaczenia, ale już bez łącza internetowego o znalezienie najemców może być ciężko.

Dla młodych ludzi liczy się cena ostateczna, czyli koszt ponoszony przez jedną osobę. Zwiększenie liczby mieszkańców na metr kwadratowy obniża koszty, więc młodzi ludzie najczęściej mieszkają w kilkuosobowych grupach. Najbardziej pasuje im mieszkanie dwu- lub trzypokojowe, kawalerki cieszą się mniejszą popularnością, a to ze względu na cenę. Polski żak ma inne podejście niż jego rówieśnik z Europy Zachodniej. Tam każdy student chce mieć swoją sypialnię, a w mieszkaniu powinien być też pokój dzienny (ang: living room). Od polskich studentów wyróżnia ich też wyższy budżet.

Pokój dla każdego

Większość grup szukających mieszkania zwraca uwagę na możliwość posiadania choćby odrobiny prywatności. Raczej odpadają więc mieszkania z otwartymi przestrzeniami, zamykany pokój jest w cenie. Łatwiej niż dwupokojowe mieszkanie z 30-metrowym salonem i małą sypialnią znajdziemy najemców na trzy nieduże pokoje, w których każdy lokator będzie miał trochę prywatności. Metraż pomieszczeń nie ma wielkiego znaczenia. Wystarczy, by mieściło się biurko, jakaś szafa i miejsce do spania. Stąd popularność niedużych, np. 45-50-metrowych mieszkań trzypokojowych. W takim mieszkaniu może mieszkać trzech-czterech studentów. W przypadku nieruchomości cztero- czy pięciopokojowych warto zwrócić uwagę na kwestię łazienki, bo jeśli w lokalu ma mieszkać pięć osób, to jedna może nie wystarczyć. Istotna jest też ustawność poszczególnych pokoi.

Ulubiona lokalizacja studentów to okolice uczelni oraz centrum. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu związanego z codziennymi dojazdami na zajęcia. Należy jednak pamiętać, że nie samą nauką student życie, stąd popularność centrum miasta, gdzie zlokalizowanych jest zwykle wiele klubów i pubów.

Stolica najważniejsza

Największym rynkiem jest Warszawa, gdzie studiuje prawie ćwierć miliona osób. Tu są też najwyższe ceny mieszkań, bariera wejścia może więc sprawić, że nie każdy inwestor będzie zainteresowany tym kierunkiem. Dużymi ośrodkami akademickimi są też Kraków (ok. 200 tys. studentów) oraz Wrocław i Poznań (odpowiednio 150 i 130 tys. żaków). W kolejnej linii stoją Gdańsk, Katowice, Lublin i Łódź. Stawki czynszów są skorelowane z cenami nieruchomości w poszczególnych miastach i różnią się w zależności od lokalizacji i standardu nieruchomości. Za około 200 tys. zł można kupić kawalerkę w Warszawie, dwupokojowe mieszkanie w Gdańsku lub trzypokojowe w Łodzi. Każda z tych nieruchomości powinna przynieść miesięcznie 1,1-1,3 tys. zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama