reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nowe zasady najmu lokali użytkowych w Warszawie - rozszerzony zakres obniżek czynszu

Nowe zasady najmu lokali użytkowych w Warszawie - rozszerzony zakres obniżek czynszu

Zmieniają się zasady najmu lokali użytkowych, które rozszerzają zakres obniżek czynszu. To wsparcie dla najemców w czasie pandemii koronawirusa - przekazał stołeczny ratusz.

Do tej pory funkcjonował mechanizm jednokrotnego obniżenia czynszu - przez maksymalnie 3 miesiące w okresie 5 lat. Jak przekazał ratusz, okazał się on niewystarczający, gdyż nie uwzględniał sytuacji nadzwyczajnych, takich jak pandemia koronawirusa.

Miasto będzie teraz mogło obniżyć czynsz, gdy z powodu ograniczeń, nakazów lub zakazów wprowadzonych przez rząd dochody najemcy spadną lub będzie on musiał zamknąć lokal. Okres obniżki będzie przedłużony o 30 dni od dnia zniesienia ograniczeń, nakazów lub zakazów, jeśli kondycja finansowa najemcy nie wróci jeszcze do normy, a płatności wnoszone są za dany miesiąc z góry. W takich przypadkach najemca będzie mógł skorzystać z obniżki, nawet jeśli zrobił to już w okresie ostatnich 5 lat.

Druga zmiana dotyczy wprowadzenia poręczenia przez inny podmiot kaucji, która może zastąpić wpłatę na konto wynajmującego. Podmiot poręczający musi spełnić szereg warunków. Najemca lokalu w przypadku skorzystania z takiej pomocy nie blokuje sobie pieniędzy, które będzie mógł przeznaczyć na rozwój swojej działalności.

Według danych władz miejskich - od marca z pomocy ratusza skorzystało dotychczas ponad 3000 warszawskich przedsiębiorców na łączną kwotę 20 mln zł. (PAP)

Autorka: Alicja Skiba

skib/ lena/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama