reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości – sierpień 2013 – raport

Rynek nieruchomości – sierpień 2013 – raport

W sierpniu na rynku nieruchomości nie doszło do dużych zmian, w większości miast nie zaobserwowano obniżek cen, ale w Warszawie, w Sopocie i w Łodzi odnotowano spadki cen na poziomie 1,5%. Stabilizację obserwujemy również na rynku kredytowym.

Wakacje to tradycyjnie czas, w którym sprawy związane czy to ze sprzedażą czy z zakupem mieszkania schodzą na dalszy plan. Tegoroczne, upalne lato sprawiło, że tak u zbywców, jak u potencjalnych nabywców ważniejszy od transakcji był wypoczynek. Na uśpionym przez to rynku działo się niewiele i można by powiedzieć, że ceny zmieniły się niewiele, gdyby nie wyraźny, przeszło półtoraprocentowy spadek średniej stawki ofertowej w Warszawie. W porównaniu z czerwcem w lipcu cena wywoławcza metra kwadratowego używanego mieszkania w stolicy spadła o 134 zł i wyniosła 8125 zł. Jeszcze większy spadek – o 1,7%, tj. o 159 zł na m kw. – zanotował Sopot. W trzeciej pod względem wysokości spadków Łodzi lokale potaniały o 1,4% i są obecnie oferowane na rynku wtórnym w średniej cenie 3757 zł za m kw.

Zobacz także: Czy warto inwestować pieniądze w nieruchomości wakacyjne?

Jednocześnie wprowadzenie na rynek nowych, nieco droższych ofert doprowadziło do niewielkich wzrostów cen w czterech miastach. W Rzeszowie średnia cena ofertowa wzrosła o 0,1%, a w Szczecinie i w Krakowie o 0,2%. Te wartości mieszczą się jednak w granicach błędu statystycznego. Z obliczeń portalu Domy.pl wynika, że większy wzrost średnich stawek zanotował w lipcu jedynie Białystok. W stolicy Podlasia cena m kw. mieszkania na rynku wtórnym była wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5% (22 zł) i wyniosła 4330 zł.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny używanych mieszkań najbardziej spadły we Wrocławiu (6,8%), Gdańsku (6,3%) i Łodzi (5,4%). Najmniejsze spadki cen ofertowych takich lokali zanotowały: Białystok (1,9%), Bydgoszcz (1,8%) i Gdynia (0,5%).

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” w Krakowie – które inwestycje się zakwalifikują?

Rynek kredytów

Najważniejszą wiadomością ostatnich tygodni dla osób planujących zakup mieszkania na kredyt jest nowy projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. To ustawa wprowadzająca program rządowych dopłat do kredytów, który nazwano „Mieszkanie dla Młodych”. Informacja jest o tyle istotna, że w porównaniu do poprzednich pomysłów, znacznie rozszerzono zasięg programu.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: koniec kryzysu?

Dotąd kwalifikowały się do niego mieszkania z rynku pierwotnego o powierzchni do 75 m kw. i cenie za metr kwadratowy nieprzekraczającej średniej arytmetycznej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego dla danej gminy.

Jednak aktualny projekt zakłada, że z dopłaty będzie można skorzystać także przy zakupie lub budowie domu (o powierzchni do 100 m kw.). Podniesiono także limity cenowe nieruchomości. Średni wskaźnik odtworzeniowy został powiększony o 10%. Taka zmiana ułatwi dostęp do programu wielu osobom, ale wiąże się też z ryzykiem, że część deweloperów podniesie ceny nieruchomości tak, by akurat mieściły się w limitach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama