| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Wynajem mieszkania: czy studenci wynajmują apartamenty?

Wynajem mieszkania: czy studenci wynajmują apartamenty?

Niebawem studenci wracają na uczelnię, wielu z nich rozpoczyna poszukiwanie mieszkania do wynajęcia. W społeczeństwie utarł się stereotyp o biednych studentach, którzy z trudem wiążą koniec z końcem, jednak czy to prawda? Przeczytaj, jaki odsetek studentów wynajmuje apartament.

1 na 16 studentów wynajmuje mieszkanie z wyższej półki – wynika z danych Lion’s Bank i Home Broker. Częściej wybieraną opcją przez osoby zamożne jest zakup mieszkania dla dziecka wybierającego się na studia.

Nie każdy student szuka najtańszych mieszkań do wynajęcia. Nowo upieczony żak z zamożnej rodziny często ma do wydania kwotę wystarczającą na samodzielny najem mieszkania o podwyższonym standardzie lub nawet apartamentu w centrum – wynika z doświadczeń doradców Lion’s House i Home Broker. Szacują oni ponadto, że w gronie studentów wynajmujących mieszkania ci zamożni odpowiadają za jedną na 16 transakcji (udział w rynku na poziomie około 6%).

Zobacz także: Jak szukać oszczędności przy zakupie mieszkania?

Więcej do wydania

Studenci z zamożnych rodzin mają przeważnie do wydania kilka razy więcej niż statystyczny studentmówi Maciej Stempniowski z Home Broker. W efekcie nie muszą oni wynajmować mieszkania wraz z gronem przyjaciół, ale może sobie pozwolić na wynajęcie kawalerki lub dwupokojowego lokum tylko dla siebie. Przykład? – Podczas gdy we Wrocławiu grupa 3–4 studentów często szuka mieszkania zakładając budżet na poziomie do 2 tys. zł, to zamożny student skłonny jest wydać 1,5–2 tys. zł samodzielnie wylicza Magdalena Kutyła z Lion’s House.

Nie tylko najtańsze

Wyższy budżet pozwala wybierać mieszkania z wyższej półki cenowej. I tak na przykład zamożni studenci wybierają więc nie lokale w blokach z wielkiej płyty, ale atrakcyjne lokale w kamienicach w centrach miast lub mieszkania w nowym budownictwie. – Pierwszorzędnym kryterium jest oczywiście lokalizacja, czyli w tym przypadku bliskość uczelni i centrów miastmówi Damian Derkacz, doradca Home Broker z Lublina. Dodaje on, że często studenci zagraniczni mogą liczyć na dopłaty do najmu, co daje im większą swobodę przy wyborze lokum i są skłonni wydać nawet kilka razy więcej niż statystyczny żak.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – czy rzeczywiście pomoże Polakom?

Podobne doświadczenia ma Jarosław Smoderek, doradca Home Broker z Warszawy. Pośredniczył on w wynajęciu studentowi na warszawskim Ursynowie lokalu o podwyższonym standardzie z czynszem wynoszącym prawie 3 tys. zł, podczas gdy taką kwotą dysponują przeważnie studenci szukający lokum nie samodzielnie, ale dla 3–4 osób.

Zobacz także: Gdzie kupić luksusowe apartamenty w Krakowie?

Najem zamiast swojego mieszkania

Z doświadczenia doradców Lion’s House i Home Broker wynika, że zamożni studenci stają się najemcami rzadziej niż właścicielami. – Wolą kupić mieszkanie na czas studiów niż płacić za wynajem, jeśli po okresie studiów właściciel zmieni miejsce zamieszkania, lokal może potraktować jako inwestycję – zaznacza Cezary Kłosiński z Lion’s House. –Najem wybierają ci zamożni klienci, którzy nie są do końca przekonani, że ich dziecko będzie wiązało przyszłość z miastem akademickim. Są też klienci, którzy mieszkając w mieście akademickim wynajmują mieszkanie dla dziecka, traktując to rozwiązanie jako krok na drodze do jego usamodzielnienia – mówi Magdalena Kutyła z Lion’s House.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »