reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Zakup mieszkania: loggia i taras zamiast ogrodu

Zakup mieszkania: loggia i taras zamiast ogrodu

Kupując nieruchomość, zamiast domu z ogrodem możemy wybrać mieszkanie z balkonem lub loggią. Balkon i loggia coraz częściej stają się świetną namiastką ogrodu w dużych miastach.

Nie wszyscy jednak doceniają potencjał jaki tkwi w balkonach, zamieniając je w przydomowe „składziki” z rowerami i innymi rzeczami, które nie mieszczą się w pomieszczeniach.  Tymczasem dla wielu mieszkańców dużych miast to właśnie loggia, balkon czy taras stają się przydomową enklawą zieleni.

Balkon, loggia i taras – różnice?

Wbrew pozorom to bardzo ważne pytanie, gdyż różnice pomiędzy nimi są znaczące. Tkwią głównie w konstrukcji i powierzchni tych elementów architektonicznych

- Balkon jest otwartą przestrzenią na zewnątrz budynku i stanowi samodzielną, nadwieszoną platformę dołączoną do ściany domu. Loggia natomiast jest wnęką w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, zadaszoną i otwartą na zewnątrz. Taras zaś stanowi poziomą powierzchnię umieszczoną na wysokości parteru, pięter bądź dachu. Powinien mieć posadzki odporne na czynniki atmosferyczne i być ogrodzony balustradą tłumaczy Marcin Witkowski, dyrektor regionalny SAP-PROPERTY.

Zobacz także:  Balkon namiastką ogrodu

Dla potencjalnego kupca nieruchomości konstrukcja tych elementów architektonicznych nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Kluczowa, a zarazem najbardziej odczuwalna dla mieszkańców lokalu jest powierzchnia, którą może zaoferować taras balon czy loggia. To właśnie ona często decyduje o wyborze konkretnego mieszkania.

Co wybrać: mieszkanie z tarasem czy balkonem?

Poszukując nieruchomości do kupna należy zastanowić się, które spośród rozwiązań nam najbardziej odpowiada, albowiem stanowią one dodatkową powierzchnię przynależną do naszego lokalu. Tworząc swoją przydomową enklawę zieleni pamiętajmy, by ta strefa była jak największa. Jednakże powierzchnia jest tylko jednym z elementów, który decyduje o wyborze

Bez względu na to czy wybierzemy lokal z  balkonem czy tarasem powinniśmy zwrócić uwagę na położenie mieszkania względem stron świata, odległości od ruchliwej drogi, czy zieleni za oknem. Oczywiście widok na panoramę miasta może dodatkowo podnieść wartość nieruchomości – mówi Marcin Witkowski.

Warto więc już na etapie zakupu nieruchomości pomyśleć jak chcemy wykorzystać ten dodatkowy metraż na zewnątrz budynku. Można tam bowiem zrobić nasz letni salon albo mieć tylko miejsce do czytania książek w promieniach słońca.

Balkon zamiast ogrodu

Ciepłe promienie letniego słońca sprawiły, że wiele z tarasów i balkonów się zazieleniło. Donice pełne kolorowych kwiatów pojawiają się na parapetach okiennych w mieszkaniach, tworząc tym samym bajeczne kompozycje. Nawet niewielki balkon może stać się naszym prywatnym ogrodem botanicznym. Są miasta, takie jak Poznań, które doceniają mieszkańców tworzących tego typu  „wiszące ogrody”. W stolicy Wielkopolski, w tym roku, odbywa się jubileuszowy - XX konkurs „Zielony Poznań”, w którym nagradzani są między innymi posiadacze pięknie ukwieconego balkonu.  Widać, że poznaniacy chcą, aby ich miasto było zielone, gdyż rokrocznie swe uczestnictwo w konkursie zgłasza coraz więcej osób.

Zobacz także:  Najlepsze kwiaty na balkon

Zobacz także:  Czy wiesz jak wybrać kwiaty na balkon?

Zarówno tarasy jak i balkony są używane do podobnych celów. Oba typy mają za zadanie dodać mieszkańcom użytkowej przestrzeni na zewnątrz nieruchomości. Zagospodarowując więc swój balkon warto pomyśleć o zasadzeniu  pelargonii, surfinii czy fuksji, tak by ożywić miejską przestrzeń.

Autor: Marcin Witkowski, dyrektor regionalny SAP-PROPERTY

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama