REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek nieruchomości: wg danych GUS utrzymuje się zastój

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego potwierdzają utrzymujący się zastój na rynku nieruchomości. Sytuacja systematycznie się pogarsza, stale spada liczba rozpoczynanych inwestycji i wydawanych pozwoleń. Jakich trendów można się spodziewać na rynku nieruchomości?

Najnowsze dane GUS, które dotyczą wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku, potwierdzają trend zarysowany w poprzednich publikacjach. Polski rynek nieruchomości mieszkaniowych wszedł w stan wyczekiwania, zastoju, a dodatkowo aktywność inwestycyjna wciąż spada – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Trendy spadkowe są najlepiej widoczne w liczbie mieszkań, których budowa została rozpoczęta oraz w liczbie lokali, na które zostały wydane pozwolenia. Podobnie jak miesiąc temu, aż o 1/3 zmniejszyła się liczba nowo rozpoczętych budów, a o ¼ zmalała liczba wydanych pozwoleń. Statystyki spadkowe to także domena deweloperów. O 43 proc. zmalała liczba rozpoczętych przez nich budów, a także uzyskali o 40 proc. mniej pozwoleń na budowę, w stosunku do pierwszych pięciu miesięcy roku ubiegłego.

Zobacz także: W jakich warunkach mieszkają Polacy?

REKLAMA

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła natomiast zaledwie o 0.7 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2012 r. Co ciekawe, w przypadku deweloperów zanotowano spadek lokali ukończonych o więcej niż 3 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca. A zatem liczba mieszkań oddawanych do użytkowania na rynku pierwotnym systematycznie spada.

Dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego w Polsce opublikowane w czerwcu po raz kolejny sugerują, że krajowa mieszkaniówka wchodzi w stan wyczekiwania. Spadkowe statystyki może odwrócić jedynie pojawienie się pierwszych i to wyraźniejszych oznak ożywienia gospodarczego, co jest konieczne dla pobudzenia popytu na mieszkania – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w Gdańsku

Tak, jak wyhamowuje trend wzrostu lokali gotowych, tak nasila się trend spadkowy nowych inwestycji oraz wydawanych pozwoleń na budowę. Sytuacja ta ma miejsce już nieprzerwanie od czternastu miesięcy.

– Patrząc na czas trwania tych tendencji, można spodziewać się w którymś z nadchodzących raportów GUS odwrócenia statystyk spadkowych w kwestii pozwoleń na budowę i nowych inwestycji deweloperskich. Co będzie ważnym sygnałem zbliżającego się przesilenia koniunktury na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu

REKLAMA

Liczba czynników, które przemawiają za takim scenariuszem wydaje się systematycznie rosnąć. Przede wszystkim, analizując statystyki sprzedażowe głównych deweloperów w maju, widać ich wyraźną poprawę. Co więcej, w niektórych przypadkach ta poprawa jest znacząca. Także prognozy sprzedażowe w czerwcu nastrajają dość optymistycznie. Dalej, warto także zwrócić uwagę na giełdową hossę spółek deweloperskich, która może sugerować, że zbliża się ożywienie nie tylko w branży deweloperskiej, lecz także w całej gospodarce.

Według najnowszych danych GUS, dotyczących budownictwa mieszkaniowego w Polsce, krajowa mieszkaniówka wchodzi w postępujący marazm. Warto jednak zwrócić uwagę, że na tym etapie dekoniunktury może to być mylące. Statystyki GUS reagują bowiem z dużym opóźnieniem na zmiany w strukturze rynkowej, które właśnie się dokonują. Nie są więc do końca wiarygodne przy ocenie bieżącej koniunktury, która z kolei wykazuje wyraźne symptomy poprawy. Prawdopodobnie staną się one w pełni namacalne w drugiej połowie bieżącego roku – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Gdzie szukać tanich mieszkań w Krakowie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA