reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ile zyskujemy na kupnie nieruchomości?

Ile zyskujemy na kupnie nieruchomości?

Nieruchomości niezmiennie są jednym z pewniejszych sposobów lokowania pieniędzy. Oprócz tego kupno nieruchomości może generować dodatkowe zyski – dotyczy to nabycia nieruchomości z zamiarem najmu. W jakie nieruchomości warto inwestować?

Dzięki rynkowi nieruchomości jeszcze parę lat temu można było osiągać solidne zyski. Wystarczyło kupić i poczekać. Taka prosta strategia już nie gwarantuje sukcesu jednak na nieruchomościach nadal można dobrze zarobić.

Mieszkanie do wynajęcia

Czasy, kiedy mieszkania drożały z miesiąca na miesiąc i dość łatwo można było skorzystać na trwającej hossie już dawno minęły. Dzisiaj bezpieczniej jest liczyć na zysk z wynajmu, niż na wzrost rynkowej wartości mieszkania – bardziej prawdopodobny jest nadal jej spadek. Czy jednak dzięki najmowi wciąż możemy osiągnąć zadowalające zyski?

W Warszawie najbardziej pożądanymi mieszkaniami są lokale dwupokojowe o powierzchni ok. 50 m kw. Na takie mieszkanie najszybciej znajdziemy najemcę i późniejszego kupca. W stolicy, według danych Centrum AMRON, na zakup takiego lokalu musimy przeznaczyć nieznacznie ponad 350 tys. zł. Z kolei wg danych portalu Szybko.pl, od najemcy będziemy mogli z kolei pobierać co miesiąc średnio 1985 zł. Musimy od tego oczywiście odliczyć czynsz i podatek. Trzeba również założyć, że mieszkanie nie będzie wynajmowane cały czas i nie unikniemy przestojów. Przyjmijmy również, że raz w ciągu tych pięciu lat odmalujemy posiadany lokal.

Zobacz także: Krakowski rynek nieruchomości: gdzie szukać tanich mieszkań?

Na koniec optymistycznie dla jednych, a pesymistycznie dla drugich założymy, że mieszkanie przez okres inwestycji, czyli 5 lat nie zmieni swojej wartości, a transakcja jego sprzedaży przebiegnie dość sprawnie. Na jaki zysk możemy liczyć? Obecnie będzie to zaledwie od 3,5 do 4 proc. w zależności od skali przeprowadzonego remontu oraz długości przerw w wynajmie. Na oko niewiele, należy jednak pamiętać że mieszkanie to jedno z niewielu aktywów, które przeciętny Kowalski może kupić wykorzystując niskooprocentowany kredyt. Możliwość wykorzystania takiej dźwigni finansowej sprawia, że nie można wprost porównywać rentowności inwestycji w mieszkanie z lokatą bankową czy obligacjami.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama