reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak kształtują się ceny mieszkań w niedużych miastach?

Jak kształtują się ceny mieszkań w niedużych miastach?

Dział Badań i Analiz firmy Emmerson przeanalizował średnie ceny mieszkań w niedużych miastach Polski liczących 200–300 tysięcy mieszkańców. Na ceny w niedużych miastach wpływa nie tylko liczba mieszkańców, lecz także sytuacja gospodarcza regionu, demografia i liczba lokali na sprzedaż. Przeczytaj jak kształtują się ceny mieszkań w wybranych miastach.

W ogólnopolskich mediach bez trudu znajdziemy aktualne informacje o cenach mieszkań w kilku największych polskich miastach. Natomiast wiadomości o kształtowaniu się rynku nieruchomości w dużych jak na polskie warunki miastach liczących od 200–300 tys. mieszkańców zwykle dostępne są jedynie w prasie lokalnej. Tego rodzaju informacje nie pozwalają jednak odpowiedzieć na pytanie czy są one wysokie, czy niskie w odniesieniu do porównywalnych miast.

Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson przyjrzeli się cenom mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym w 7 miastach o założonym przedziale liczby mieszkańców. Przeprowadzona analiza potwierdziła, iż różnice pomiędzy nimi są znaczące. Z jednej strony mamy zatem Gdynię, gdzie typowy przedział cenowy to 5,5–6 tys. zł/mkw., a drugiej Sosnowiec z cenami zamykającymi się w większości przypadków w granicach 2,5–3 tys. zł/mkw.

Oczywiście na ceny mieszkań w danym mieście wpływa bardzo wiele czynników spośród których wymienić należy co najmniej sytuację gospodarczą, demografię, wielkość zasobów mieszkaniowych, czy też strukturę dostępnej oferty.

Zobacz także: Rekordowo niskie ceny mieszkań – czy trend spadkowy się utrzyma?

Tak wysokie ceny w Gdyni to efekt przynależności do silnej aglomeracji trójmiejskiej. Stopa bezrobocia poniżej 6% sprawia, iż mieszkańcy nie muszą emigrować za pracą. Na wysokość średniego poziomu cen mieszkań wpływa też atrakcyjne położenie nad morzem, dzięki czemu oprócz typowych mieszkań w ofercie, znaleźć można również apartamentowce, w których ceny przekraczają poziom 10 tys. zł/mkw.

Zobacz także: Wynajem czy kupno – z czego będzie większy zysk?

Tymczasem niskie ceny w Sosnowcu są efektem wysokiej stopy bezrobocia (zbliżającej się do 16%) oraz trwającego od początku lat 90. XX wieku permanentnego spadku liczby ludności spowodowanego w głównej mierze upadkiem przemysłu ciężkiego, na którym opierała się gospodarka miasta. Co gorsze nie zapowiada się, by tendencja ta miała się odwrócić. Sosnowiec jest wymieniany w gronie polskich miast, które w najbliższych latach odnotują największy ubytek ludności. Według prognozy GUS do 2035 r. może się ona zmniejszyć aż o ¼.

Zobacz także: Coraz mniej klauzul niedozwolonych w umowach deweloperów

Poziom cen w Radomiu to głównie efekt bardzo słabej sytuacji na rynku pracy pociągającej ze sobą ucieczkę młodych osób w poszukiwaniu pracy. Radom pod względem liczby zarejestrowanych bezrobotnych ustępuje bowiem jedynie Warszawie, Łodzi i Krakowowi, a wyprzedza zdecydowanie większe miasta takie jak chociażby Wrocław i Lublin. Stopa bezrobocia w powiecie radomskim zbliża się do 30% co jest jednym z najgorszych wyników w kraju.

Ceny w Kielcach i w Toruniu trzymane są w ryzach za sprawą silnego ubytku liczby ludności, a w Białymstoku i w Częstochowie kluczowym czynnikiem wydaje się wysoka stopa bezrobocia.

Zobacz także: Jak ustawa deweloperska wpływa na rynek mieszkaniowy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama