Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rebel One na terenie Soho Factory

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Projekt architektoniczny Rebel One na terenie Soho Factory na warszawskim Kamionku nawiązuje do historii tego miejsca sięgającej aż XI wieku. Soho Factory to tereny przemysłowe od 1938 roku, które pod koniec XX wieku, w wyniku upadku kolejnych fabryk, zamieniły się w postindustrialne cmentarzysko. Obecnie w dzielnicę tchnięto nowe życie, przeczytaj co można tam znaleźć.

Rebel One to pierwszy budynek mieszkalny jaki powstaje na terenie Soho Factory na warszawskim Kamionku. Soho to gorący adres na mapie stolicy – kolejny przykład udanej rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, gdzie tradycja w udany sposób łączy się z nowoczesnością – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Kiedy patrzymy na wstępne rysunki projektowe Rebel One, na których widać jedynie podstawowy obrys bryły budynku, nie robi on specjalnego wrażenia, ot kolejny mieszkalny klocek. Jednak strój w jaki ostatecznie przyoblecze się obiekt uczyni go niepowtarzalnym. To już nie toporny prostopadłościan, ale raczej zbiór klocków, poukładanych i ozdobionych w przemyślany sposób.

Zobacz także: Rezydencja Park – II etap został zakończony

Ostateczny efekt architektoniczny powinien być niebanalny (o czym za chwilę), tak jak niebanalne jest miejsce, w którym Rebel One powstaje. Architekci starali się bowiem nawiązać do historii terenów przy Mińskiej 25, a jest ona bardzo ciekawa. Kamionek to jedna z najstarszych osad na terenie Warszawy, wspominana w dokumentach z XI w., w późniejszych wiekach było to miejsce pierwszej wolnej elekcji królewskiej. Dynamiczny rozwój tej części miasta nastąpił na przełomie XIX w. i XX w. kiedy Kamionek przekształcił się w jedną z najbardziej uprzemysłowionych dzielnic Warszawy. Do 1938 r. działają tu 42 zakłady przemysłowe (głównie branży metalowej), a w kamionkowskich fabrykach i manufakturach pracuje 14 % ogółu zatrudnionych w stolicy. Wystarczy wspomnieć tak znane przedwojenne firmy jak Fabryka Wyrobów Ołowianych i Cynowych W. Kemnitza, Zakłady Elektroniczne „Bracia Borkowscy”, Fabryka Sprzętu Spawalniczego „Perun”, Państwowe Zakłady Teletechniczne i Radiotechniczne, Polskie Zakłady Optyczne oraz ważne zakłady zbrojeniowe „Pocisk”. Przemysł dominuje także po wojnie – przy Mińskiej produkowane są m.in. motocykle, w tym słynne skutery „Osa”. Schyłek epoki przemysłowej przynosi dopiero koniec XX wieku, kiedy  w wyniku przemian ekonomicznych padają kolejne fabryki, a teren przy Mińskiej 25 zamienia się w postindustrialną pustynię – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Villa Bianca na warszawskim Grochowie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt Soho Factory

Projekt Soho Factory, który jest dziełem funduszu Black Lion i jego prezesa Rafała Bauera, przywrócił życie na Mińską 25. Dawne fabryki i hale magazynowe zmieniły się w galerie sztuki, siedziby biur projektowych, kluby i restauracje. Stałą siedzibę znalazło tutaj Muzeum Neonów. Powstała awangardowa przestrzeń dla kultury i biznesu. Ideą było stworzenie małej dzielnicy, która dedykowana byłaby szeroko rozumianej działalności artystycznej, coś na podobieństwo nowojorskiego Soho.

Zobacz także: Osiedle z Pomysłem w Kątach Wrocławskich

– Zrewitalizowane powierzchnie muszą trafić w ręce osób, które je po prostu kochają. To ważne, bo stare budynki mają swoje niespodzianki i duszę, z którą trzeba żyć w zgodzie. Ten, kto tego nie rozumie i nie czuje, do loftu w ogóle nie powinien podchodzić – pisze na swoim blogu Rafał Bauer. Do praskiego Socho trafili tacy właśnie ludzie, z wizją i odważnymi pomysłami. Artyści i młodzi architekci wspólnymi siłami stworzyli unikalną przestrzeń na gruzach dawnych fabryk i warsztatów.

Ale Soho Factory to nie tylko rewitalizacja postindustrialnych obiektów i pole do działalności artystycznej. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jest tu także miejsce na nowe inwestycje mieszkaniowe. Tym bardziej, że miejsca jest tu sporo, bo aż 8 ha.

– Inwestor postanowił, że stworzy przy Mińskiej 25 architektoniczny kolaż starego i nowego, a całość ochrzcił mianem „parku architektury”. Już w trakcie rewitalizacji trwały prace koncepcyjne związane z planem budowy osiedla, które miało idealnie wpisać się w industrialną atmosferę i dziedzictwo – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Prezes Black Lion postanowił, że musi to być coś wyjątkowego, coś co połączy rzeczy z założenia rozłączne: przystępną cenę i wybitną architekturę. Wpadł na nieco przewrotny pomysł – zlecił prace nad projektem dwóm pracowniom architektonicznym: Konkret i WWAA (autorzy słynnego polskiego pawilonu podziwianego na EXPO w Szanghaju). Oba zespoły, rezydujące na co dzień w SOHO, przez długi czas nie zdawały sobie sprawy, że pracują równolegle.

Zobacz także: Willa Riviera w Warszawie

– I choć dzień, w którym musiały stworzyć jeden zespół, wspominać będą pewnie niezbyt dobrze, to budynek, który dzięki temu powstał najlepiej oddał celowość tego posunięcia. Stworzyli Rebel razem i tylko dlatego jest taki wyjątkowy – wspomina na blogu Rafał Bauer.

Przede wszystkim awangarda

W architekturze Rebel One tradycyjne formy i materiały zostały umiejętnie i z wyczuciem przetworzone przez projektantów. Najbardziej rzuca się w oczy wszechobecność cegły. To oczywista próba nawiązania do architektonicznych motywów reliktów przemysłowego Kamionka.

Zobacz także: Apartament nad morzem – na co zwrócić uwagę w czasie odbioru?

– Cegła jako wykończenie elewacji to materiał niesłychanie tradycyjny, jednak zreinterpretowaliśmy go dzięki użyciu nowych technologii, materiałów i motywów – opisują swój projekt architekci z pracowni WWAA. Cegła cementowa z dodatkiem kruszywa bazaltowego, występuje w dwóch wariantach – surowym i polerowanym. Dodatkowo układana jest w zróżnicowany sposób, w wielu miejscach nieznacznie wysunięta jest z lica elewacji. Drugi wyróżnik to oryginalna kolorystyka budynku. Grafitowe, ciemne kolory elewacji zewnętrznych zostały przełamane intensywną barwą wewnętrznych ścian i sufitów głównych otwarć, wykończonych gładkim tynkiem drobnoziarnistym. Intensywnie żółte są także ramy okienne. Skala otwarć w fasadzie może sugerować odmienną od mieszkaniowej funkcję, zmieniając także percepcję skali całego obiektu. Dla zachowania proporcji i zapewnienia widoku, balustrady loggi zaprojektowano jako pełnoszklane – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto mieć dom w górach lub nad morzem

Stosunkowo duże przeszklenia mają zapewnić mieszkańcom dobre nasłonecznienie i rozległe widoki na panoramę stolicy. Ażurowe fragmenty elewacji widoczne z wnętrza tworzą natomiast swoiste połączenie z otoczeniem, determinując po części charakter mieszkania i przywołując kontekst wyjątkowej okolicy, w której się znajduje.

Zobacz także: Wnętrza projektu Macieja Zienia – Woronicza Qbik w Warszawie

W 12-kondygnacyjnym budynku znajdą się mieszkania o średniej wielkości 70 m kw., parter zajmą usługi. Co ciekawe – pralnia z suszarnią, kuchnia (zapewniająca m.in. śniadania przy szwedzkim stole i stałą obecność kucharza gotującego na zamówienie) oraz sala do organizacji imprez – dostępne będą przede wszystkim dla mieszkańców Rebel One. Zakończenie budowy zaplanowano na sierpień 2013 roku.

Rebel One, jako pierwsza realizacja z planowanego kompleksu, stanowi jedną z dwóch przewidzianych w projekcie urbanistycznym dominant na terenie Soho Factory. Niebawem powstanie kolejny obiekt w nieco innym klimacie – Kamion Cross. Kamion, nawiązuje do wsi, od której wziął swoją nazwę Kamionek. Z kolei Cross to nazwa wskazująca na kulturowo – architektoniczne połączenie pewnych elementów w jednym budynku. Kamion Cross pomieści 146 mieszkań, które zostaną oddane do użytkowania do końca 2014 roku. Parter, podobnie jak w Rebel One przeznaczony będzie na usługi – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Penthouse w apartamentowcu Dune zostanie zaprojektowany przez Macieja Zienia

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny mieszkań w lutym 2023. Raport

    W ostatnich miesiącach obserwujemy nieustanne zmiany cen mieszkań. W listopadzie spadły, w grudniu wzrosły, w styczniu ponowie spadły. A co działo się z cenami mieszkań w lutym? Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych? Czy złagodzenie przez KNF Rekomendacji S obudziło rynek kredytów? I jak na rynek wpłynie zapowiadany Kredyt 2 procent?

    Na jakie dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki możemy liczyć w 2023 r.?

    Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę. Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej. 

    Najem instytucjonalny – sektor PRS z ambitnymi planami budowy

    Przedłużający się konflikt w Ukrainie oraz znacznie obniżona zdolność kredytowa ludzi zwiększają popyt na wynajem mieszkań i tym samym wpływają na rozwój rynku PRS w Polsce. Według danych Eurostatu z 2021 roku, w Unii Europejskiej około 30 proc. ludności mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, podczas gdy w Polsce tylko około 13 proc.

    Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

    Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

    Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

    Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

    Dlaczego panele fotowoltaiczne wyłączają się w słoneczne dni?

    Urząd Regulacji Energetyki podpowiada, jak sobie poradzić, kiedy domowa instalacja fotowoltaiczna nie działa prawidłowo.

    Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

    Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

    Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

    Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

    Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

    Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

    Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

    Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku? 

    Sektor PRS z rekordowym wolumenem transakcji w 2022

    Najem instytucjonalny wywodzi się z Europy Zachodniej i jest mocno ugruntowany m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii. Od kilku lat zainteresowanie rynkiem PRS w Polsce stale wzrasta, zarówno ze strony inwestorów, jak i najemców.

    Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

    Klienci poszukujący mieszkania dla rodziny mają zdecydowanie inne wymagania niż ci, których celem jest zakup małego, kameralnego lokum tylko dla siebie. Rodzinna nieruchomość powinna odpowiadać zróżnicowanym i zmieniającym się w czasie potrzebom wszystkich domowników. Nie powinno zabraknąć w niej kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej, służącej do integracji. Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

    Najemcy Mieszkania Plus będą mogli nabyć je na własność. Na jakich warunkach?

    Najemcy lokali z programu Mieszkanie Plus będą mieć możliwość dojścia do własności - zapewnił we wtorek w Sejmie prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Przyznał, że tempo usuwania usterek w różnych lokalizacjach bywa różne. Wszystkie projekty są na 5 letniej gwarancji lub rękojmi - podkreślił.

    Jak walczyć z ubóstwem energetycznym

    Działacze, eksperci i liderzy biznesu wzywają Polskę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu ponadpartyjnego poparcia w Parlamencie wchodzi w ostatnią rundę negocjacji z UE. Dyrektywa określa plan działania w zakresie renowacji budynków w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i walki z ubóstwem energetycznym.

    Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - zmiany od 28 kwietnia 2023 r.

    Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku (lub części budynku) nie jest nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia 2023 r. nowelizacją przepisów w tym zakresie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia najważniejsze zmiany.

    O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?

    O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?Co różni prawdziwy loft od tzw. „soft loftu”? Na jakie architektoniczne detale powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupujemy mieszkanie, w którym deweloper naprawdę zachował wszystkie cechy prawdziwego loftu?

    Energooszczędne rozwiązania wdrażane na nowych osiedlach mieszkaniowych

    Czy deweloperzy wykorzystują w realizowanych projektach mieszkaniowych nowe rozwiązania pozwalające obniżyć koszty utrzymania nieruchomości? Jakie? W których inwestycjach? Ile można dzięki nim zaoszczędzić? 

    Zdolność kredytowa w marcu po obniżeniu rekomendacji KNF

    KNF pozwoliła bankom na obniżenie bufora bezpieczeństwa. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w bankach, które wprowadziły taką zmianę dostępna kwota kredytu wzrosła średnio o 16%. Rekordzistą jest Millennium, w którym wzrost to aż 26%. Dla przykładu rodzina z dwójką dzieci i dochodem 10 000 zł netto może uzyskać 630 000 zł, czyli aż o 130 000 zł więcej niż w lutym.

    Jak oszczędzać na pierwsze mieszkanie? Od czego zacząć? Ceny mieszkań w 2023 roku

    W 2023 roku zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Niepewna sytuacja gospodarcza w Polsce i szalejąca inflacja negatywnie wpływają na ceny nieruchomości. Problemem są też trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Kryzys dotyka szczególnie ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jak w dzisiejszych czasach zacząć oszczędzać na własne M? 

    Stopy procentowe w marcu bez zmian, ale rata kredytu hipotecznego może spaść o 136 zł

    Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale marcowa rata części kredytobiorców i tak będzie niższa niż w lutym. Którzy kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie raty spłacanego kredytu hipotecznego?

    Rynek biurowy w Poznaniu w 2022 - podsumowanie wyników

    W 2022 roku w Poznaniu zawarto umowy najmu na ponad 48 tys. mkw. powierzchni biurowej. Stolica Wielkopolski plasuje się na szóstym miejscu wśród miast regionalnych pod względem podaży powierzchni z ponad 623 tys. mkw. biur.

    Dla kogo cena maksymalna energii w branży nieruchomości komercyjnych?

    Właściciele i zarządcy nieruchomości komercyjnych będą musieli we własnym zakresie zweryfikować, czy obiekty oraz działalność najemców ich lokali użytkowych spełniają kryteria uznania za odbiorcę uprawnionego i czy w związku z tym mogą ubiegać się o rozliczenie w ramach ceny maksymalnej energii elektrycznej. Rozszerzenie możliwości zastosowania zamrożenia ceny, wprowadzone nowelizacją z 15 grudnia 2022, w założeniu miało pomóc odbiorcom sprostać wysokim kosztom energii elektrycznej. Jednak  nieprecyzyjna konstrukcja przepisów mnoży pytania, na które wciąż brakuje jednoznacznych odpowiedzi. 

    Trudna sytuacja deweloperów mieszkaniowych

    Poważna sytuacja na rynku nieruchomości odbija się na przedsiębiorcach. „Mieszkania wracają do deweloperów, klienci nie podpisują umów końcowych”

    Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 2023-2026

    W dniu 7 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma na celu uproszczenie, przyspieszenie i ujednolicenie procedur dotyczących planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.

    W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach

    Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.