reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > „Rodzina na Swoim” nie dla Warszawy

„Rodzina na Swoim” nie dla Warszawy

„Rodzina na Swoim” przestała być realna dla warszawskich inwestycji. Nowe limity cen za metr kwadratowy mieszkania w II kwartale 2012 zostały obniżone w czterech miastach wojewódzkich – najbardziej dotknęło to Warszawę. Jak to teraz wygląda?

Limit dla Warszawy

Limit dla Warszawy w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim” został ustalony na poziomie 5 904,00, oznacza to spadek dla rynku pierwotnego o 531 zł za metr kwadratowy i 424,8 zł dla rynku wtórnego. Oznacza to, że znalezienie mieszkania od dewelopera jest bardzo trudne, a z rynku wtórnego wręcz niemożliwe. Warto przypomnieć, że średnia cena transakcyjna w Warszawie to około 8 tys. zł za metr. Kupno mieszkania z rządową dopłatą w Warszawie może udać się tylko, jeśli zdecydujemy się na wybór nieruchomości znajdującej się na obrzeżach miasta, a i tak nie będzie to dotyczyć wszystkich inwestycji. Inną możliwością jest znalezienie ostatnich mieszkań, których deweloper nie może sprzedać, nawet w kilkuletnich blokach – w większości przypadków zaoferuje nam atrakcyjną cenę. Jednak nie wystarczy takich mieszkań dla wszystkich, a dodatkowo trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo poszukiwania mogą trochę potrwać. Wiele osób obawia się, że takie mieszkania nie sprzedały się, bo po prostu coś jest z nimi nie tak. Jednak wcale tak nie musi być. Jeśli wybieramy mieszkanie, w bloku, który został oddany do użytku kilka lat temu to mamy szansę uzyskać informację od sąsiadów na temat samego dewelopera i jakości życia w danym bloku. Większość wad takie lokalu powinna być już widoczna, więc dokładnie wiemy, co kupujemy.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim”: limity na II kwartał 2012

Od kwietnia niższe limity będą też obowiązywały w takich miastach, jak Kraków i Opole. W tym pierwszym różnica wyniesie 4,2% i jeszcze bardziej utrudni korzystanie z dofinansowanych kredytów na rynku, na którym już dziś one nie funkcjonują. Zgodnie bowiem z danymi BGK w IV kwartale 2011 roku w Krakowie nie został udzielony żaden dofinansowany kredyt. Powód to poziom limitów. Obecnie nowe mieszkanie teoretycznie można kupić z „Rodziną na Swoim”, gdy cena lokum nie przekracza prawie 4,6 tys. zł za metr. Od kwietnia będzie to niecałe 4,4 tys. zł.

Zobacz także: Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

Jak ustalane są limity?                            

Zasady ustalania limitów w poszczególnych miastach i województwach wzbudzają kontrowersje. Dziwić mogą po pierwsze duże rozbieżności między poziomami, a także tendencjami w zmianach limitów obliczanych przez wojewodów w różnych częściach Polski. Po drugie zastanawiające jest to, że w większości województw limity rosną, chociaż boom na rynku budownictwa mieszkaniowego zakończył się już prawie trzy lata temu, a co za tym idzie spaść powinien koszt odtworzenia budynków mieszkalnych. Wyjaśnienie tych kwestii kryje się w metodologii obliczania limitów, która daje dosyć dużą swobodę wojewodom w określaniu ich poziomów.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Warszawa. Fot. Fotolia
Warszawa. Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama