reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Używane domy nie chcą się sprzedawać

Używane domy nie chcą się sprzedawać

Używane domy nie chcą się sprzedawać – w 2011 roku zainteresowanie rynkiem wtórnym było niewielkie. Sprzedaż używanego domu to dla właścicieli duże wyzwanie.

Bogata oferta, ale mało chętnych

Rynek domów nadal nie cieszy się zainteresowaniem nabywców. Wysokie oczekiwania właścicieli i nadpodaż w połączeniu ze spadającą zdolnością kredytową potencjalnych kupujących powoduje, że transakcje realizowane są rzadko. Problemem jest również struktura oferty. Na rynku domów przeważają oferty nieruchomości o pow. powyżej 250 mkw., a więc  zdecydowanie za dużej niż oczekiwania nabywców – średnia (mediana) powierzchnia domów sprzedawanych przez pośredników Metrohouse & Partnerzy domów wynosi 160 mkw. Kupujący poszukują nieruchomości w cenie dużego mieszkania, które nie będą wiązały się ze zbyt dużymi kosztami eksploatacji.

Zobacz także: Sprawdź, czy stać Cię na dom

Ceny domów, zdaniem nabywców, są często przesadzone.

– Choć zgłaszają się do nas osoby potencjalnie zainteresowane zakupem domów, to barierą jest poziom cen ofertowych. Sprzedający opierają je na wartościach sprzed 3–4 lat, a te niestety są już nie do osiągnięcia. – mówi Renata Sobolewska, dyrektor biura Metrohouse w Konstancinie-Jeziornej.

Szukamy nowszych domów

Nabywcy najczęściej szukają domów wybudowanych po 2000 r. (56% spośród zeszłorocznych transakcji).

– W przypadku domów klienci preferują nowe budownictwo. Wygrywają względy praktyczne. Budynki wybudowane w ostatnich latach charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, ciekawszymi aranżacjami i co najważniejsze, pozwalają na wprowadzenie się po niewielkich nakładach remontowych. Tego nie można powiedzieć o budynkach z lat 60. i 70., które mimo niższej ceny wymagają kosztownych remontów. – mówi Piotr Kerner, dyrektor regionalny Metrohouse & Partnerzy.

Taki procent transakcji to także wynik dużej podaży tego typu domów na rynku (6 na 10 domów zostało wybudowanych po 2000 r.).

Zobacz także: Ile kosztuje utrzymanie domu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Używany dom. Fot. Fotolia
Używany dom. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama