reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mandat za nieodśnieżony chodnik przed domem?

Mandat za nieodśnieżony chodnik przed domem?

Jeżeli nie odśnieżysz chodnika przed domem, możesz zostać ukarany mandatem. Kiedy właściciel posesji zobowiązany jest do odśnieżenia chodnika? Kiedy za odśnieżanie odpowiedzialna jest spółdzielnia?

Ostatnie opady śniegu zaskoczyły wiele osób – szczególnie, że tegoroczna zima kazała na niego czekać wyjątkowo długo. Na drogi wyjechały pługi i piaskarki, a właściciele domów jednorodzinnych musieli odśnieżyć swoje działki. Zgodnie z prawem to na nich ciąży obowiązek odśnieżenia chodników przylegających bezpośrednio do nieruchomości. Warto przypomnieć, że według Eurostatu, prawie 52% Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Można szacować, że chodnik przed domem powinno odśnieżać nawet kilka milionów obywateli.

Kiedy właściciel musi odśnieżać?

W rzeczywistości sytuacja jest jednak lepsza. Po pierwsze nie do każdej nieruchomości przylega ogólnodostępny chodnik, a ponadto nawet jeśli tak jest, to prawo przewiduje pewne wyłączenia spod obowiązku odśnieżania. Po pierwsze właściciel nie będzie musiał odśnieżać, jeżeli na chodniku dopuszczony jest płatny postój samochodów. Wtedy gmina pobierająca opłaty za parkowanie sama będzie też musiała uprzątnąć śnieg. Gdy ponadto przed domem znajduje się przystanek autobusowy lub tramwajowy, uprzątnięciem chodnika w jego okolicy zajmie się przedsiębiorstwo komunikacyjne. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że właściciel działki musi odśnieżyć chodnik, o ile jest on położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Gdyby więc pomiędzy granicą działki a chodnikiem znajdował się miejski pas zieleni, za odśnieżanie odpowiedzialna byłaby gmina.

Zobacz także: Wynajem mieszkań przyniósł wysokie straty

Gdy właściciel, pomimo obowiązku odśnieżania chodnika nie zrobi tego, może dostać mandat. Przeważnie wystawiają je strażnicy miejscy. Wysokość grzywny wynosi najczęściej 100 zł, choć maksymalna jego wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu skutkuje przekazaniem sprawy do sądu grodzkiego. Ten może wymierzyć karę wysokości nawet 5 tys. złotych.

Zobacz także: W 2012 r. prąd zdrożeje o 5%

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odśnieżanie posesji. Fot. Fotolia
Odśnieżanie posesji. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama