| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Na warszawskim rynku przeważają gotowe domy i segmenty

Na warszawskim rynku przeważają gotowe domy i segmenty

Na warszawskim rynku nieruchomości przeważają gotowe domy i segmenty, a ich ceny są niższe niż rok temu. Gdzie skupia się warszawska oferta domów i segmentów?

Z zestawienia ofert zamieszczonych na portalu Rynekpierwotny.com wynika, że w Warszawie w 42 inwestycjach dostępnych jest ok. 540 nowych domów i segmentów. Nieruchomości w trakcie realizacji stanowią jedynie piątą część oferty deweloperów. Prawie 80 proc. domów wystawionych do sprzedaży na rynku pierwotnym jest już oddanych do użytkowania. W 37 ukończonych inwestycjach na nabywców czeka 425 ofert. Budowa kolejnych 85 domów i segmentów potrwa do połowy przyszłego roku.

Najwięcej mieszkań na Białołęce

Zainteresowani tym segmentem rynku nieruchomości najwięcej ofert znajdą niezmiennie na Białołęce. W tej dzielnicy jest także największy wybór nowych mieszkań w Warszawie. Zdecydowani na zakup domu lub segmentu mogą wybierać tu spośród 216 ofert w 10 inwestycjach. Rozkwit rynku nieruchomości dzielnica zawdzięcza relatywnie tańszym gruntom, niż w innych rejonach miasta.

Zobacz także: Bogata oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym

Z tego samego powodu deweloperzy budujący domy wybierają też Wawer. Na jego obszarze jest do kupienia ok. 120 domów i segmentów w 11 inwestycjach. Już znacznie mniej mają do zaoferowania inwestorzy na Ursynowie i Targówku (po ok. 50 nieruchomości) oraz w Wilanowie, gdzie w ofercie jest tylko 35 nowych domów. W innych dzielnicach kupujący mają niewielki wybór. Po kilkanaście propozycji znajdą na Bielanach, Mokotowie, Rembertowie i we Włochach.                

Spadki cen

Z danych serwisu Szybko.pl wynika, że w większości miast ceny domów do 200 mkw. są porównywalne z zeszłorocznymi lub nieco niższe. W Warszawie cena ofertowa nowego domu o tej powierzchni w III kwartale br. wyniosła średnio 960 tys. zł, podczas gdy w III kw. 2010 roku kształtowała się na poziomie 990 tys. zł.   

Koszty zakupu domu na rynku pierwotnym pozostają względnie stabilne w porównaniu z cenami mieszkań. Wpływa na to relatywnie nieduża podaż w porównaniu z rynkiem inwestycji mieszkaniowych. Domów jednorodzinnych i segmentów w granicach miast nie buduje się wiele, przede wszystkim ze względu na wysokie ceny gruntów.

Największe spadki cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy były udziałem dużych, ponad 200 metrowych domów i segmentów, podają analitycy Szybko.pl. Najbardziej, bo niemal o 9 proc. obniżyła się średnia cena ofertowa domów w Krakowie. W Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu przeciętnie spadki stawek oferowanych wyniosły od 3,8 proc. do 4,7 proc.

Okazje cenowe

W Warszawie najtańsze nowe domy i segmenty można znaleźć w Wawrze i na Białołęce. Najwięcej będą musieli wyłożyć kupujący na Ursynowie, Bielanach i w Wilanowie. Ograniczenia w dostępie do kredytów, na jakie napotykają nabywcy w bankach, powodują, że na rynku domów ruch jest niewielki. Poza tym zainteresowani zakupem bardziej kosztownych nieruchomości czekają na rynkowe okazje. To one stanowią impuls do podjęcia decyzji.

Zobacz także: Ile zajmie likwidowanie deficytu mieszkaniowego?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na warszawskim rynku nieruchomości przeważają gotowe domy i segmenty. Fot. OknoPlus
Na warszawskim rynku nieruchomości przeważają gotowe domy i segmenty. Fot. OknoPlus

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »