| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ile zajmie likwidowanie deficytu mieszkaniowego?

Ile zajmie likwidowanie deficytu mieszkaniowego?

Likwidowanie deficytu mieszkaniowego zajmie ok. 9 lat. Według GUS-u w Polsce jest 13,42 mln mieszkań. Ile wynosi deficyt mieszkaniowy?

W krajach europejskich rządy na różne sposoby starają się zwiększać dostępność mieszkań. W Polsce w ostatnich latach takim rozwiązaniem był program „Rodzina na Swoim” oferujący dopłaty do kredytów hipotecznych. Perspektywa częściowego odciążenia domowego budżetu przez pierwsze 8 lat trwania umowy kredytowej bez wątpienia wpłynęła na zwiększenie liczby osób decydujących się na zakup własnego lokum. Należy dodać, że skorzystała z niego duża grupa młodych ludzi. Jednak wprowadzenie limitów, które mogą być objęte takim dofinansowaniem, sprawiło, że obecnie bardzo trudno jest znaleźć odpowiedni lokal.

Zobacz także: Kup mieszkanie, a deweloper pomoże Ci w spłacie kredytu

Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat każdy ze wskaźników sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju zaprezentowany w poniższym zestawieniu przedstawiał pozytywny trend, choć samo tempo zmian zdecydowanie nie może zachwycać. Kiedy więc pozostała luka mieszkaniowa zostanie zapełniona?

Zobacz także: W których dzielnicach nowe mieszkania sprzedają się najszybciej?

Zakładając, że przyrost liczby mieszkań w naszym kraju utrzyma się na poziomie z zeszłego roku, proces ten zajmie niecałe 9 lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć w przyszłości będzie się zmniejszała populacja Polski, to jednocześnie liczba gospodarstw domowych wzrośnie, zwłaszcza tych jedno- i dwuosobowych, co może wydłużyć ten proces.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK