REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek pierwotny oferuje coraz więcej mieszkań

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Rynek pierwotny w największych miastach Polski oferuje coraz więcej mieszkań.
Rynek pierwotny w największych miastach Polski oferuje coraz więcej mieszkań.

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pierwotny w największych miastach Polski oferuje coraz więcej mieszkań. Nabywcy mają do wyboru ponad 60 tys. nowych lokali mieszkalnych.

Taka sytuacja oczywiście sprzyja nabywcom – daje większe szanse na znalezienie wymarzonego domu lub mieszkania, a dodatkowo umożliwia wynegocjowanie u dewelopera korzystnej ceny. Z drugiej strony popyt słabnie ze względu na pogarszające się możliwości finansowe części nabywców, którym banki odmawiają pełnego lub częściowego finansowania zakupu nieruchomości.

REKLAMA

Znaczna część mieszkań i domów dostępnych obecnie w sprzedaży znajduje się w inwestycjach planowanych i realizowanych przed 2009 rokiem, kiedy to deweloperzy dyktowali warunki na rynku. Budowano wtedy znacznie większe lokale, często z lepszych i droższych materiałów, po wyższych kosztach robocizny, nierzadko w mało atrakcyjnych lokalizacjach. Teraz takie mieszkania najtrudniej sprzedać. W największych polskich miastach jest średnio 20% ofert, których sprzedaż idzie zdecydowanie wolniej niż w nowych projektach, gdzie mieszkania są bardziej dostosowane do obecnych oczekiwań kupujących.

Zobacz także: Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

Najgorzej pod tym względem wypada Łódź, gdzie aż 41 proc. oferty stanowią lokale budowane przed 2009 rokiem. Zaraz po niej jest Szczecin – 24 proc., a następnie Trójmiasto (20 proc.) oraz Warszawa i Wrocław (19 proc.). W najlepszej sytuacji są Kraków i Poznań, gdzie mieszkania realizowane przed 2009 rokiem stanowią 14 proc. oferty lokalnego rynku pierwotnego. W Łodzi i Szczecinie dodatkowo pogarsza się sytuacja ekonomiczna mieszkańców i widoczny jest proces migracji zarobkowej do innych miast. Co więcej, deweloperzy w tych dwóch miastach mają mniejsze pole manewru cenowego, bo realizowali inwestycje przy znacznie niższych poziomach marż.

Zobacz także: Ursynów – inna dzielnica Warszawy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż lokali zalegających na rynku wymaga zastosowania sporych rabatów cenowych w stosunku do pierwotnych założeń, jednak w przypadkach, kiedy w grę wchodzi bank kredytujący dewelopera, dostosowanie ceny do realiów rynkowych jest praktycznie niemożliwe. Dlatego deweloperzy powinni liczyć się z akceptacją mniejszego dochodu, a w skrajnych przypadkach możliwością straty, podejmując jednocześnie renegocjacje z bankami w celu restrukturyzacji zadłużenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA