reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rosną koszty utrzymania mieszkań

Rosną koszty utrzymania mieszkań

Rosną koszty utrzymania mieszkań. Utrzymanie lokalu należącego do czteroosobowej rodziny to obecnie wydatek ok. 850 zł miesięcznie. Rosnące koszty wynikają m.in. z drożejącej energii.

W październiku ceny związane z utrzymaniem mieszkania, czyli koszty zakupu przez gospodarstwa domowe energii, wody oraz płatności czynszów, były o 6,7% wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu tych cen było takie samo jak we wrześniu i jednocześnie największe od września 2009 roku, gdy wyniosło 7,6%. W stosunku do poprzedniego miesiąca koszty związane z utrzymaniem mieszkania podniosły się o 0,6% wobec wzrostu o 0,4% we wrześniu.

Ceny związane tylko z zakupem energii rosły w nieco wolniejszym tempie niż przed miesiącem – podniosły się o 7,7% rok do roku wobec 7,9% we wrześniu. Tak czy inaczej jest to jednak tempo znacznie przewyższające poziom inflacji. Drożejąca energia (elektryczna, cieplna, gaz, opał) to główna przyczyna wzrostu kosztów utrzymania mieszkania. Druga składowa kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania, opłaty na rzecz właścicieli czyli po prostu czynsze, nie rośnie już w takim tempie. Szczegółowe dane GUS poznamy dopiero pod koniec miesiąca, ale we wrześniu był to wzrost o 2,9% rok do roku.

Zobacz także: Osiedle Magenta w Rembertowie

Także koszty związane z wyposażeniem mieszkania rosną wolniej niż inflacja. Ceny związane z zakupem mebli, sprzętu gospodarstwa domowego i środków czystości podniosły się w październiku o 2,7% rok do roku.

Koszty utrzymania mieszkań rosną w tempie szybszym od średniej z ostatnich 10 lat, która wynosi 5,3%, i znacznie szybciej niż przeciętne ceny konsumpcyjne (średnia z ostatnich 10 lat wynosi 2,7%).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rosną koszty utrzymania mieszkań. Fot. Fotolia
Rosną koszty utrzymania mieszkań. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama