reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?

Zużycie energii elektrycznej w przeciętnym polskim domu stale rośnie. Wprawdzie mamy więcej urządzeń energooszczędnych, ale często nie korzystamy z nich właściwie. Mamy więcej telewizorów (zużycie prądu zależy od przekątnej ekranu i zastosowanej technologii), komputerów w domu przybywa, sprzęt audio ma coraz większą moc. Jeszcze kino domowe albo chociaż DVD. A konsola do gry potrafi zużyć nawet 200 W w ciągu godziny. Wciąż jednak najwięcej prądu zużywamy na oświetlenie domu i na zasilanie sprzętu AGD (najwięcej energii zużywają lodówka i kuchnia elektryczna). Ile ty miesięcznie wydajesz na prąd? Ile zyskasz na wymianie sprzętu na energooszczędny?

SPRAWDŹ: Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

  • Po pierwsze: wyłącz stand-by!
    Czerwona dioda przycisku stand-by sygnalizuje gotowość urządzenia do użycia. Pobiera ono prąd mimo że w danym momencie go nie używamy. Moc urządzeń w stanie czuwania waha się w granicach od 0,5 W do 35 W (!). Średnio w Polsce w gospodarstwie domowym są 4 urządzenia o łącznej mocy ok. 20 W. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączona, a nie w stanie uśpienia, w skali kraju można by zaoszczędzić 293,2 mln zł i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.
  • Oświetlenie
    Korzystaj ze świetlówek kompaktowych. Dobrze oddają kolory naturalne i pozwalają na spore oszczędności energii elektrycznej (ok. pięć razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnej żarówki). Jeżeli używasz świetlówek kompaktowych, wyłączaj światło tylko wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż 6 minut. Częste włączanie skraca trwałość świetlówki. O ile to możliwe, korzystaj z regulacji oświetlenia. Sterowniki oświetlenia (ściemniacze), oprawy z dwoma (wieloma) źródłami światła, zdalne wyłączniki, oświetlenie punktowe, czujniki ruchu itd.
  • Kuchnia elektryczna
    Wybierając kuchnię elektryczną, pamiętaj, że najbardziej energooszczędna jest płyta indukcyjna, potem ceramiczna i żeliwna. Im większa płyta, tym większe zużycie prądu. Piekarnik tylko z termoobiegiem, ponieważ nagrzewa się on natychmiast po włączeniu. Dopasuj wielkość naczynia do wielkości elementu grzejnego. Średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej. Gotowanie w zamkniętych naczyniach zmniejsza zużycie energii co najmniej o 30%. Używaj naczyń kuchennych/garnków o gładkim, dobrze przewodzącym dnie. Brud na dnie garnka nawet o 50% zwiększa zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw. Potrawy, które wymagają dłuższego gotowania, najlepiej przygotować wykorzystując szybkowar, dzięki czemu oszczędzisz 40% energii. I czas.

Oszczędzisz prąd, wyłączając grzanie na 5 lub 10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania/pieczenia. W ten sposób wykorzystasz energię zgromadzoną wskutek nagrzania. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama