Kategorie

Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?

Zużycie energii elektrycznej w przeciętnym polskim domu stale rośnie. Wprawdzie mamy więcej urządzeń energooszczędnych, ale często nie korzystamy z nich właściwie. Mamy więcej telewizorów (zużycie prądu zależy od przekątnej ekranu i zastosowanej technologii), komputerów w domu przybywa, sprzęt audio ma coraz większą moc. Jeszcze kino domowe albo chociaż DVD. A konsola do gry potrafi zużyć nawet 200 W w ciągu godziny. Wciąż jednak najwięcej prądu zużywamy na oświetlenie domu i na zasilanie sprzętu AGD (najwięcej energii zużywają lodówka i kuchnia elektryczna). Ile ty miesięcznie wydajesz na prąd? Ile zyskasz na wymianie sprzętu na energooszczędny?

SPRAWDŹ: Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

 • Po pierwsze: wyłącz stand-by!
  Czerwona dioda przycisku stand-by sygnalizuje gotowość urządzenia do użycia. Pobiera ono prąd mimo że w danym momencie go nie używamy. Moc urządzeń w stanie czuwania waha się w granicach od 0,5 W do 35 W (!). Średnio w Polsce w gospodarstwie domowym są 4 urządzenia o łącznej mocy ok. 20 W. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączona, a nie w stanie uśpienia, w skali kraju można by zaoszczędzić 293,2 mln zł i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.
 • Oświetlenie
  Korzystaj ze świetlówek kompaktowych. Dobrze oddają kolory naturalne i pozwalają na spore oszczędności energii elektrycznej (ok. pięć razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnej żarówki). Jeżeli używasz świetlówek kompaktowych, wyłączaj światło tylko wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż 6 minut. Częste włączanie skraca trwałość świetlówki. O ile to możliwe, korzystaj z regulacji oświetlenia. Sterowniki oświetlenia (ściemniacze), oprawy z dwoma (wieloma) źródłami światła, zdalne wyłączniki, oświetlenie punktowe, czujniki ruchu itd.
 • Kuchnia elektryczna
  Wybierając kuchnię elektryczną, pamiętaj, że najbardziej energooszczędna jest płyta indukcyjna, potem ceramiczna i żeliwna. Im większa płyta, tym większe zużycie prądu. Piekarnik tylko z termoobiegiem, ponieważ nagrzewa się on natychmiast po włączeniu. Dopasuj wielkość naczynia do wielkości elementu grzejnego. Średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej. Gotowanie w zamkniętych naczyniach zmniejsza zużycie energii co najmniej o 30%. Używaj naczyń kuchennych/garnków o gładkim, dobrze przewodzącym dnie. Brud na dnie garnka nawet o 50% zwiększa zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw. Potrawy, które wymagają dłuższego gotowania, najlepiej przygotować wykorzystując szybkowar, dzięki czemu oszczędzisz 40% energii. I czas.

Oszczędzisz prąd, wyłączając grzanie na 5 lub 10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania/pieczenia. W ten sposób wykorzystasz energię zgromadzoną wskutek nagrzania. 


 • Zmywarka
  Pamiętaj: zmywaj, wykorzystując pojemność zmywarki w 100%. Krótki program dodatkowo ograniczy pobór energii. Program z ekspresowym zmywaniem oszczędza wodę i energię. Możesz go stosować do zmywania niewielkiej ilości naczyń bezpośrednio po posiłku. Korzystaj z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd (opcja opóźnionego startu). Zmywarka z napisem na etykiecie "ekologiczna" EKO (BIO) posiada system, który pozwala oszczędzać 30% energii elektrycznej przez skrócenie cyklu suszenia.
 • Lodówka
  Wybieraj klasę energetyczną od A do A++. Klasy energetyczne określają zużycie energii danej lodówki do tzw. zużycia standardowego. Przykładowo: urządzenie klasy A zużywa ok. 55%, E ok. 100/110% standardowego zużycia energii elektrycznej. System automatycznego usuwania szronu i wilgotności oszczędza nawet 20% energii. Pamiętaj: nie umieszczaj urządzeń chłodzących w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła jak: piec, grzejnik itd. Optymalna temperatura w chłodziarce to od 6 do 8oC, a w zamrażarce 18oC. Szybko zamykaj drzwi, zwłaszcza zamrażarki. Dlaczego? Jeśli są otwarte dłużej, do wnętrza dostaje się zawilgocone powietrze, wilgoć zamarza i rosnąca grubość warstwy lodu pogarsza sprawność chłodzenia.

Nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki. Szacunkowo litr wody o temperaturze 50oC wstawiony do lodówki spowoduje o 60% większe zużycie energii elektrycznej niż ten sam litr o temperaturze 20oC, przy schłodzeniu w obu przypadkach do 6oC.

 • Pralka
  Funkcja automatycznego ważenia wsadu, dobór ilości wody do prania i krótki program = energooszczędne pranie. Pranie wstępne stosuj tylko w przypadku mocno zabrudzonych rzeczy. Zawsze pełen wsad. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to zużycie energii elektrycznej większe o 35%. Nocna taryfa za prąd? Opcja opóźnionego startu pozwoli ci na dodatkowe oszczędności.

Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?

Co jeszcze...

Wyłączaj listwę zasilającą komputer – możesz zaoszczędzić do 100 zł rocznie. Drukarka włączona non-stop 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie! I wyjmij ładowarkę z gniazdka, jeżeli nie ładujesz właśnie telefonu. Możesz też spróbować zmienić dostawcę energii.

Zobacz także: W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?

Źródło: WWF Polska, Energa

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

  Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych

  Kredyty hipoteczne. Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez liderów rynku pośrednictwa finansowego przekroczyła 9 mld zł - informuje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.