REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wycena nieruchomości - standard porównawczy

Wycena nieruchomości - standard porównawczy
Wycena nieruchomości - standard porównawczy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało 14 marca 2019 r., że trwają konsultacje publiczne projektu standardu wyceny nieruchomości przy zastosowaniu podejścia porównawczego. Zdaniem MIiR to podejście najbardziej powszechne i najczęściej stosowane przez rzeczoznawców majątkowych przy wycenie wartości nieruchomości. Aktualnie nie ma jednolitych i powszechnie stosowanych norm postępowania przy wycenie nieruchomości. Wg oceny MIiR wpływa to negatywnie na jakość sporządzanych wycen nieruchomości i jednocześnie utrudnia sądom i urzędom dokonywanie ocen dowodów, jakimi w wielu postępowaniach są operaty szacunkowe.

Każdy rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest przy wykonywaniu czynności zawodowych stosować przepisy prawa oraz standardy zawodowe.

REKLAMA

Standardy ujednolicają praktykę wyceny przede wszystkim w obszarach rozbieżnych, które pojawiają się podczas dokonywania wycen. Standardy stanowią dopełnienie obowiązujących regulacji, tak aby minimalizować ryzyko popełniania błędów podczas sporządzania opinii o wartości nieruchomości oraz ujednolić praktykę wykonywania zawodu przez rzeczoznawców majątkowych.

REKLAMA

Do 31 sierpnia 2017 roku ustawa o gospodarce nieruchomościami umożliwiała ustalanie takich standardów organizacjom zawodowym rzeczoznawców majątkowych w uzgodnieniu z ministrem. Przez ponad 13 lat obowiązywania przepisu, który przyznawał organizacjom zawodowym przywilej w tym zakresie, został uzgodniony tylko jeden standard „Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności” i nic nie wskazywało na to, aby zostały uzgodnione kolejne.

Po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami od 1 września 2017 roku to minister ustala oraz ogłasza obowiązujące standardy zawodowe w drodze obwieszczenia. Nie robi tego sam. Przy ministrze działa Rada Standardów Zawodowych Wyceny Nieruchomości, która opracowuje projekty standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych. Rada zakończyła prace nad standardem zawodowym dotyczącym najpopularniejszego podejścia stosowanego przy wycenie nieruchomości – podejścia porównawczego.

REKLAMA

- Niewłaściwie sporządzone opinie o wartości nieruchomości skutkują niepotrzebnym przedłużaniem toczących się postępowań administracyjnych i sądowych. To konieczność rozpatrywania odwołań, brak pewności dla obywateli i dla inwestorów, czy zostali potraktowani sprawiedliwie. To ogromne niepotrzebne koszty i czas, który spowalnia proces inwestycyjny – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy ustalaniu standardów zawodowych ministerstwo współpracuje z organizacjami zawodowymi rzeczoznawców majątkowych i prowadzi publiczne konsultacje. Standard będzie miał znaczenie nie tylko dla samych rzeczoznawców majątkowych, ale także dla odbiorców wycen. Wartość nieruchomości stanowi podstawę do ustalania wysokości odszkodowań czy niektórych innych opłat, poziomu zobowiązań pomiędzy stronami transakcji, czy wartości zabezpieczeń kredytów hipotecznych. Jakość dokonanej wyceny nieruchomości rzutuje na sytuację finansową obywateli i inwestorów, na poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, ale także na koszty inwestycji, które są finansowane z budżetu państwa, samorządów i środków Unii Europejskiej.

Rada Standardów Zawodowych Wyceny Nieruchomości

Rada Standardów Zawodowych Wyceny Nieruchomości została powołana pod koniec czerwca ubiegłego roku.

- Przedstawiając standard, rada odpowiada na duże oczekiwania społeczne. Chodzi o to, abyśmy wypracowali rozwiązania, które będą jasne, czytelne, transparentne, zrozumiałe, sprawiedliwe i wspólne, służące całemu rynkowi – mówi wiceminister Artur Soboń.

W radzie wyodrębniono dwie komisje: komisję do spraw opracowania standardów zawodowych oraz komisję do spraw opiniowania standardów zawodowych. Ta pierwsza jest odpowiedzialna za merytoryczną weryfikację projektów standardów zawodowych przygotowanych przez poszczególne zespoły specjalistów, a także za nadzór nad tymi zespołami oraz ich wsparcie przy pracach nad standardami zawodowymi (ukierunkowanie prac). Druga komisja przedstawia natomiast opinie wobec opracowanych przez zespoły specjalistów projektów standardów zawodowych.

W skład rady minister powołał osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gospodarki nieruchomościami i wyceny nieruchomości. Członkowie komisji do spraw opracowania standardów zawodowych to osoby posiadające doświadczenie praktyczne w zakresie szacowania nieruchomości.

Wypracowane przez radę projekty standardów zawodowych są konsultowane ze środowiskiem zawodowym rzeczoznawców majątkowych. Po zasięgnięciu opinii minister Inwestycji i Rozwoju ustala i ogłasza dany standard w Dzienniku Urzędowym w drodze obwieszczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA