reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ile mieszkańców przypada na jedną nieruchomość?

Ile mieszkańców przypada na jedną nieruchomość?

Na jedną nieruchomość przypada około trzech mieszkańców. Jak pokazują dane GUS, w Warszawie co trzecia osoba posiada własne mieszkanie. Jednak dane te uwzględniają tylko zameldowanych mieszkańców. Ile osób rzeczywiście przypada na jedną nieruchomość?

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Infrastruktury, w Polsce brakuje blisko 1,5 miliona mieszkań. Jednak ten niedobór nie przekłada się na rzeczywisty popyt i liczbę zawieranych transakcji. Trzeba bowiem pamiętać, że obecnie deweloperzy na pięciu największych rynkach mają do sprzedania około 40 tys. lokali. Stan niedoboru nieruchomości przekłada się na wysoki poziom cen. Za roczną pensję netto przeciętny Polak może bowiem kupić zaledwie kilka metrów kwadratowych mieszkania. Popyt na własne „cztery kąty” winduje ceny nie tylko na rynku transakcji kupna-sprzedaży, ale także na rynku najmu. Opłaty z nim związane potrafią pochłonąć połowę przeciętnego wynagrodzenia – wynika z szacunków Home Broker. Sytuacja mieszkaniowa przedstawia się jednak różnie w poszczególnych regionach.

Polska dla tle całej Europy

Na podstawie statystyk GUS można oszacować, że na 1000 mieszkańców przypada w Polsce 349 nieruchomości (mieszkań i domów jednorodzinnych). Oznaczałoby to, że pod jednym dachem mieszka blisko 2,9 osób. Dla porównania w Niemczech, Dani czy Szwecji na jedną nieruchomość przypadają zaledwie dwie osoby, natomiast w całej Unii przeciętna wielkość gospodarstwa domowego to 2,4 osoby – wynika z danych Eurostat.

Zobacz także: Rynki nieruchomości w Londynie

Mieszkania w stolicy

W poszczególnych miastach sytuacja mieszkaniowa jest zróżnicowana. Teoretycznie najlepiej wygląda ona w Warszawie. Tam na 1000 mieszkańców przypada 478 mieszkań, czyli blisko co drugi warszawiak ma mieszkanie. Trzeba jednak pamiętać, że oficjalne statystyki nie uwzględniają osób, które w stolicy mieszkają bez meldunku. Ich liczba szacowana była w 2007 roku na około 250 tys. osób – wynika z opracowania Środkowoeuropejskiego Forum Badań Migracyjnych i Ludnościowych. Gdyby uwzględnić tę liczbę w statystykach GUS, okazałoby się, że na 1000 faktycznych mieszkańców stolicy przypada około 417 lokali. Jest to wynik zbliżony do tego, który zgodnie z oficjalnymi statystykami GUS obserwować można w Gdyni, Poznaniu czy Wrocławiu.

Mieszkania w Rzeszowie

Na drugim biegunie znajduje się Rzeszów. W mieście tym na 1000 mieszkańców przypadają 362 lokale. Wbrew pozorom poziom cen mieszkań w tym mieście nie jest nadto zawyżony – za mkw. mieszkania trzeba zapłacić około 4,5 tys. zł. W efekcie za roczną pensję netto mieszkaniec Rzeszowa może kupić około 5,5 mkw. lokalu. Wynik ten zbliżony jest do średniej krajowej. Znacznie gorzej jest na przykład w Krakowie, gdzie roczne wynagrodzenie netto wystarczy na około cztery mkw. Odmienna sytuacja ma miejsce w Katowicach, gdzie za roczną pensję „na rękę” mieszkaniec może kupić blisko 10 metrów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na jedną nieruchomość przypada około trzech mieszkańców.
Na jedną nieruchomość przypada około trzech mieszkańców.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama