| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycja w condohotele – czy się opłaca?

Inwestycja w condohotele – czy się opłaca?

Inwestycja w condohotele to alternatywa dla tradycyjnego inwestowania w nieruchomości w większych miastach. Możliwości inwestycyjne, które płyną z condohoteli, zyskują coraz więcej zwolenników wśród polskich inwestorów. Na czym polega koncepcja condohoteli?

Koncepcja condohoteli nie jest nowa – została zapoczątkowana 20 lat temu na Florydzie, skąd w pierwszej kolejności trafiła do Europy Zachodniej (głównie krajów położonych nad Morzem Śródziemnym), a później także do Polski. Zgodnie z ideą tego rozwiązania, inwestorzy nie muszą kupować całego hotelu, a tylko pojedyncze jego pokoje. Co zyskują nabywcy poszczególnych pokoi czy apartamentów? Przede wszystkim jest to dobry pomysł dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Taka opcja pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie.

Tak jak ma to miejsce za granicą, również w naszym kraju w większości wypadków przez kilka pierwszych lat właściciel wyodrębnionego apartamentu osiąga stały, zagwarantowany dochód. Okres ten zazwyczaj waha się od 2 do nawet 4 lat, a zapewniona początkowa stopa zwrotu przeważnie mieści się w przedziale od 5 do 9%. Po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych pokoi oraz wyspecjalizowaną firmę, która na co dzień zarządza obiektem. Dużym plusem takiego rozwiązania jest właśnie fakt, że inwestor nie musi sam zajmować się nieruchomością, poszukiwaniem najemców, ani bieżącym administrowaniem. Ponadto, oprócz zysków z najmu może korzystać również na wzroście wartości posiadanego lokalu w czasie. Decydując się na tego typu inwestycję, trzeba pamiętać, że bardzo istotna jest fachowość firmy zarządzającej całym budynkiem, ponieważ to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na dochody. Po za tym, ważnym wyznacznikiem jej opłacalności jest bez wątpienia odpowiednia lokalizacja, która powinna umożliwiać jak największą stopę najmu w obiekcie.

Zobacz także: Targi mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze w Poznaniu

Podobne rozwiązanie inwestycyjne zaoferowała ostatnio swoim klientom posiadająca wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości grupa Emmerson. Stworzyła ona wehikuł inwestycyjny w oparciu o instytucję spółki komandytowej pozwalający ulokować nadwyżki finansowe osobom, które z jednej strony nie dysponują kapitałem na zakup całego hotelu, ale jednocześnie posiadają już odłożone pewne oszczędności. W ramach takiego rozwiązania można obecnie zostać współwłaścicielem położonego na szlaku wielkich jezior mazurskich luksusowego kompleksu hotelowego Ognisty Ptak. Obiekt ten zlokalizowany we wsi Ogonki, w gminie Węgorzewo, znajduje się na ponad 2,5 hektarowej działce tuż przy samej plaży jeziora Święcajty. Oferuje on 100 miejsc noclegowych, w tym oprócz, budynku hotelowego, 15 domków typu bungalow. Na jego terenie znajdują się dwie sale konferencyjne, żeglarska Tawerna, kryty basen, centrum SPA, gabinety masażu oraz plac zabaw dla najmłodszych gości. Ognisty Ptak umożliwia zarówno aktywny wypoczynek dla całej rodziny, jak i organizację firmowych szkoleń czy konferencji. Zyski z takiej inwestycji są dzielone proporcjonalnie do zaangażowania finansowego, a zakładany czas jej trwania w tym wypadku wynosi od 2 do 5 lat. Ponadto, co ważne, w sytuacji nagłej potrzeby szybkiego wycofania kapitału, rozwiązanie to daje możliwość wyjścia z inwestycji w każdej chwili poprzez proste zbycie praw i obowiązków komandytariusza na wolnym rynku.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Condohotele to pomysł na zysk zapoczątkowany na Florydzie ponad 20 lat temu.
Condohotele to pomysł na zysk zapoczątkowany na Florydzie ponad 20 lat temu.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »