| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

W czerwcu br. Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchomiła portal nieruchomości Fagora.pl. Na portalu znajdują się oferty nieruchomości tylko na wyłączność. Oznacza to, że właściciel każdej z prezentowanych tam nieruchomości zawarł umowę na sprzedaż czy wynajem lokalu tylko z jednym biurem nieruchomości. Oferty są wiarygodne, aktualne i nie powtarzają się.

Z przeprowadzonej analizy ofert znajdujących się na portalu wynika, że sprzedający nadal są przywiązani do relatywnie wysokich cen, nieadekwatnych do dochodów potencjalnych nabywców. Pośrednik przyjmując ofertę na wyłączność, stara się dotrzeć z ofertą do jak największego grona potencjalnych nabywców, wyeksponować walory nieruchomości i umiejętnie przeprowadzić negocjacje cenowe. Najważniejsze jest prawidłowe oszacowanie ceny rynkowej. Zanim pośrednik przyjmie ofertę na wyłączność, powinien właścicielowi przedstawić dane o transakcjach zawartych w okolicy, jak i obiektywnie przeanalizować z właścicielem wszystkie wady i zalety nieruchomości. Pozwala to ustalić w miarę  realną  cenę, choć trzeba przyznać, że większość sprzedających niechętnie rozstaje się z przekonaniem o wyjątkowości swojej oferty     i jej wysokiej wartości.

Oferta na wyłączność gwarantuje pośrednikowi wynagrodzenie, jeżeli dojdzie do transakcji. Pośrednik – tak jak jego klient – jest zainteresowany jak najszybszym zawarciem transakcji, zwłaszcza, że przy obecnych trendach cenowych czas gra na niekorzyść sprzedających.  Przy ofertach na wyłączność ceny ofertowe są bardziej realne, a negocjowane upusty cenowe niższe niż w ofertach otwartych, zgłaszanych do wielu biur nieruchomości czy tylko wrzucanych na różne portale internetowe.

Zobacz także: Równowaga na rynku pierwotnym

Najwyższe ceny w Polsce osiągają dwa miasta – Sopot oraz Warszawa. Przy czym w Sopocie ceny są wyższe niż w stolicy. W Sopocie często spotyka się ceny kilkunastu tysięcy zł za mkw., a nawet 20 tys. zł i to przy powierzchniach przynajmniej 80 mkw. Dotyczy to lokali kilkuletnich, ale i stuletnich! Są to ceny luksusowych apartamentów położonych blisko morza. To oferty dla bardzo zamożnych klientów, przeznaczone na użytek własny nabywcy lub na wynajem. Ceny 8–9 tys. zł za mkw. osiągają nawet 17–20 metrowe kawalerki. 

W Sopocie średnią cenę zawyżają mniej liczne, ale bardzo duże lokale, często z mniejszą liczbą pomieszczeń. To głównie nowe mieszkania, szczególnie położone w nadmorskich, atrakcyjnych lokalizacjach. Ciekawostką jest, że kawalerki w Sopocie osiągają ceny zbliżone do warszawskich. W obu miastach takie lokale są nie tylko najtańsze, ale mają tez charakter inwestycyjny. W Sopocie, Gdyni lub Gdańsku można wynająć kawalerkę przez 10 miesięcy za najwyżej 500–600 zł, ale już w okresie wakacyjnym stawka za dobę to minimum 120–200 zł w zależności od tego, jak blisko względem morza i plaży położony jest lokal.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »