REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na rynku wtórnym mieszkanie kupisz nawet o 800 zł/mkw. taniej w stosunku do ceny w ogłoszeniu

Na to, za jaką stawkę ostatecznie kupiony zostanie lokal decyduje często atrakcyjność lokalizacji i samej nieruchomości, właściwa wycena lokalu oraz to, jak bardzo właścicielowi spieszy się ze sprzedażą. Fot. materiały prasowe
Na to, za jaką stawkę ostatecznie kupiony zostanie lokal decyduje często atrakcyjność lokalizacji i samej nieruchomości, właściwa wycena lokalu oraz to, jak bardzo właścicielowi spieszy się ze sprzedażą. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Średnie ceny ofertowe nieruchomości zazwyczaj różnią się w kilku procentach od realnych cen sprzedaży. Na to, za jaką stawkę ostatecznie kupiony zostanie lokal decyduje często atrakcyjność lokalizacji i samej nieruchomości, właściwa wycena lokalu oraz to, jak bardzo właścicielowi spieszy się ze sprzedażą. Eksperci ds. obrotu nieruchomościami postanowili sprawdzić, jak bardzo ceny proponowane w ogłoszeniach publikowanych w II kwartale 2011 roku w serwisie otoDom.pl różnią się od cen transakcyjnych określonych na podstawie danych sieci biur WGN.

Największe kontrasty pomiędzy średnimi cenami oferowanymi w ogłoszeniach a realnymi stawkami obowiązującymi podczas sprzedaży odnotowano na rynku wtórnym w Warszawie i Gdańsku (około 9,5%). W przypadku stolicy, różnica w uśrednionych cenach wyniosła aż 883 zł/m2, w przypadku Gdańska niemal 600 zł/m2.

REKLAMA

– Rozbieżność ta będzie prawdopodobnie mniejsza w zależności od rodzaju nieruchomości. Musimy mieć na uwadze to, że Warszawa jest miastem o największej ofercie drogich mieszkań i apartamentów, które zawyżają średnią cenę ofertową, natomiast rzadziej są przedmiotem transakcji, niż tańsze mieszkania w średnim standardzie – komentuje Małgorzata Battek, analityk rynku mieszkaniowego w WGN Nieruchomości.

Zobacz także: Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym łatwiej dostać kredyt?

Duża rozbieżność (nieco ponad 8%) wystąpiła również we Wrocławiu. Mieszkania dotyczące tej lokalizacji wystawiane były na sprzedaż w serwisie otoDom.pl średnio za 6,7 tys. zł/m2, a ze statystyk sieci WGN wynika, że ceny transakcyjne lokali wyniosły średnio 6,2 tys. zł/m2. Jedne z najmniejszych różnic odnotowano w Krakowie i Łodzi – odpowiednio 325 zł (4,28%) i 214 zł na m2 (4,77%). Z kolei w Bydgoszczy targować się jest najtrudniej – mieszkania w omawianym okresie kupowano średnio jedynie o 64 zł/m2 taniej, niż oferowali właściciele w ogłoszeniach.

Średnie ceny ofertowe vs transakcyjne w największych miastach Polski w IIQ 2011 r. (zł/m2)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Przeszacowania mają miejsce częściej w przypadku nieruchomości sprzedawanych przez prywatnych właścicieli, którzy nie orientują się w aktualnych trendach w kształtowaniu się wartości mieszkań i domów w danych lokalizacjach tak jak pośrednicy – zauważa Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu ogłoszeń nieruchomości otoDom.pl – Dlatego w przypadku ogłoszeń bezpośrednich, cena może być zdecydowanie wyższa niż faktyczna wartość lokalu, szczególnie w pierwszym okresie emisji oferty. Z biegiem czasu i towarzyszącym mu brakiem zainteresowania mieszkaniem, cena jest weryfikowana. Oczywiście bywa również, że oferta bezpośrednia jest niedoszacowana, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Według specjalistów od sprzedaży nieruchomości przez Internet, jeśli właściciel nie chce poświęcać dodatkowych środków na zatrudnienie rzeczoznawcy majątkowego w celu fachowej wyceny, może oszacować wartość samodzielnie. W takim wypadku tworzenie oferty powinno być poprzedzone co najmniej analizą oferowanych w okolicy lokali o podobnej wielkości i standardzie. Można skorzystać również ze stron typu e-wyceniarka.pl bądź z internetowego kalkulatora średnich cen nieruchomości, dostępnego zwykle na stronach serwisów ogłoszeniowych. Pozwoli to jednak na wyliczenie jedynie orientacyjnej wartości rynkowej, bowiem mechanizmy te nie biorą pod uwagę takich cech nieruchomości, jak standard wykończenia lokalu, potrzeba i stopień ewentualnego remontu czy lokalizacja i otoczenie.

Zobacz także: Polacy wolą mieszkania z rynku wtórnego

Źródło: otoDom.pl i WNG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA