| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Polacy wolą mieszkania z rynku wtórnego

Polacy wolą mieszkania z rynku wtórnego


Jak podaje Home Broker, wsród osób zdecydowanych na to, jakie mieszkanie chcą kupić – używane czy nowe, zdecydowana większość wybiera lokale używane. 73% nabywców nie jest zdecydowana.

Jedna osoba na pięć jest od początku zdecydowana na zakup mieszkania pochodzącego z rynku wtórnego. Reszta nabywców podejmuje decyzję dopiero w momencie zapoznania się z ofertami. Rynek wtórny cieszy się największą popularnością wśród lokali użytkowych. Zależne jest to w dużym stopniu od okolicy w jakich znajdują się takie lokale – w miejscach, które są znane przez nabywców. Mieszkania od deweloperów zlokalizowane są zazwyczaj w miejscach nieznanych, bez rozwiniętej infrastruktury czy szybkiego dostępu do komunikacji miejskiej, co skutecznie odstrasza potencjalnych nabywców.

Zobacz także: Czy można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

Musimy jednak pamiętać, że w 2010 roku deweloperzy oddali do użytku 53,2 tys. mieszkań, a rozpoczęli budowę 63 tys., co w ogólnej liczbie nieruchomości, blisko 12 milionów, które potencjalnie mogą być przedmiotem obrotu na rynku.

Zobacz także: Lofty zyskują na popularności

Popularność rynku pierwotnego jest bardzo zróżnicowana nawet w największych miastach. W Warszawie chętnych na zakup mieszkania od dewelopera jest 35%.Tak wysoki wynik może zadziwiać, jest on spowodowany atrakcyjnymi ofertami przygotowywanymi przez deweloperów. Warto bowiem zauważyć, że w Krakowie średnia cena ofertowa mieszkań nowych jest w przeliczeniu na m2 o blisko 250 zł niższa niż w przypadku lokali używanych. W Warszawie różnica ta jest mniej atrakcyjna i wynosi niecałe 180 zł za m2.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »