reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ile zarobisz na nieruchomości?

Ile zarobisz na nieruchomości?

Bez wątpienia warto kupować nieruchomość z myślą o jej późniejszym odsprzedaniu. Powinna więc być ona na tyle atrakcyjna, aby w przyszłości łatwo znalazła kolejnego nabywcę i została sprzedana za dobrą cenę. Jak wygląda obecnie rynek? Na jakie zyski w przyszłości liczą obecni właściciele nieruchomości, a ile w rzeczywistości zarobią na swojej np. mieszkaniowej inwestycji?

Ile chcemy zarobić na mieszkaniu?

Nabywcy mieszkań chcieliby, aby ich nieruchomość drożała przeciętnie o 4,3% rocznie – wskazują badania przeprowadzone przez Home Broker. Aż 32% nabywców uważa, że w długim terminie ich mieszkanie nie zmieni swojej ceny, a dodatkowe 13% spodziewa się wzrostu nieprzekraczającego 2,5%. W efekcie łącznie aż 45% osób uważa, że ich nieruchomość będzie drożała wolniej niż ogólny wzrost poziomu cen w gospodarce. Należy przypomnieć, że Rada Polityki Pieniężnej ma za cel utrzymanie inflacji właśnie na poziomie 2,5%. Obecnie zgodnie z danymi GUS wynosi ona 4,5%. Blisko co piąty nabywca chciałby, aby jego nieruchomość drożała rocznie o od 5 do 10%. Wyższe oczekiwania ma mniej niż jeden na 10 kupujących. Najwyższe oczekiwania mają osoby młode i dużo zarabiające.
Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1,4 tys. respondentów z czego 1,2 tys. planowało zakup lokalu.

Zobacz także: W jaki sposób można kupić tanie mieszkanie?

Czy wzrost wartości spłaci kredyt na mieszkanie?

Gdyby te przewidywania się sprawdziły, to odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania mogłyby być niższe niż osiągnięty wzrost wartości mieszkania. Przykład? Kupując mieszkanie na kredyt o wartości 300 tys. zł, na 30 lat przy obecnym oprocentowaniu na poziomie 5,69% odsetki wyniosłyby łącznie 257 tys. zł w przypadku wyboru rat malejących i 326 tys. zł w systemie rat równych. Nie można jednak zapomnieć, że jesteśmy w trakcie cyklu podwyżek stóp procentowych. Co by więc stało się, gdyby wzrosły one aż o 100 pkt. bazowych? Odsetki w systemie rat malejących wyniosłyby 302 tys. zł, a w przypadku rat równych 396 tys. zł. Wszystkie te wartości wydają się być skromne przyjmując, że nieruchomości drożałyby na przestrzeni 30 lat o oczekiwane przez nabywców 4,3% rocznie. Za warte dziś 300 tys. zł mieszkanie, trzeba by było zapłacić w 2041 roku aż 1 mln 61 tys. zł. Nominalny wzrost wartości wyniósłby więc aż 761 tys. zł. Nie jest on skorygowany o inflację, ale w przypadku oprocentowania kredytu częścią składową także jest inflacja, a więc i w przypadku odsetek mowa jest o wartości nominalnej.

Zobacz także: A jednak kredyt. Tylko: na ile lat? I jakie raty? Policzmy...

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama