reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ożywienie na rynku nieruchomości

Ożywienie na rynku nieruchomości


Systematyczne wprowadzanie na rynek nowych inwestycji spowodowało, że wybór gotowych lokali jest duży. Na zakup nieruchomości wpływa głównie cena całkowita mieszkania. Inwestorzy skupiają się na realizacji najpopularniejszej oferty rynkowej, jest to sprzężone z ograniczonym finansowaniem bankowym.

Niewielkie ożywienie na rynku nieruchomości jest zauważalne w większych miastach. Większość systematycznie pojawiających się mieszkań na rynku, pochodzi z nieruchomości, których realizacja została wstrzymana w czasie zastoju. Nowe inwestycje zaś realizowane są zazwyczaj etapami i w większości należą do grupy najbardziej poszukiwanych mieszkań. Według analityków rynkowych, w tym roku na rynek trafi więcej mieszkań niż w 2010 roku.

Mieszkaniami od deweloperów są zainteresowanie głównie osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Rzadziej zdarzają się nabywcy inwestujący w nieruchomości lub zamierzający je wynająć. Na wybór mieszkania bezpośredni wpływ ma zdolność kredytowa. Dla kupujących istotna jest cena za metr kwadratowy i powierzchnia lokalu, ale najważniejsza jest całkowita wartość. Ważne jest to, jaką kwotę należy pożyczyć i czy po wprowadzeniu rekomendacji T, bank udzieli pożyczki. Związek Banków Polskich podaje, że średnia wysokość udzielonego kredytu hipotecznego w 2010 roku wyniosła 205 tys. zł.

Zobacz także: Raport z rynku nieruchomości

Najchętniej kupowane są mieszkania jednopokojowe i dwupokojowe, o powierzchni do 55 m2. Dlatego deweloperzy w nowych inwestycjach kładą nacisk na ten segment mieszkaniowy.

– W prowadzonym teraz kolejnym etapie realizacji osiedla Alpha zaproponowaliśmy dwupokojowe mieszkania od 34 mkw. Właśnie to one okazały się hitem sprzedażowym. W ofercie mamy też lokale trzypokojowe o powierzchni od 49 mkw. ponieważ mniejszy metraż znacznie bardziej odpowiada teraz potrzebom kupujących – mówi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.

Mieszkania w ramach nowych inwestycji są nieco tańsze, w stosunku do tych z poprzednich lat.

W Warszawie w tym roku do użytku zostaną oddane mieszkania w cenie od 7 tys. zł za m2, do 9 tys. zł.

Jednak sytuacja na rynku nie wygląda najlepiej, wzrosły ceny części materiałów budowlanych o 10-15% w ciągu ostatniego półrocza. Przewidywane są też wzrosty cen gruntów. Dlatego nie należy spodziewać się kolejnych obniżek cen.

Zobacz także: Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?

Firma Reas szacuje, że w całym kraju dostępnych jest ok. 39 tysięcy nowych mieszkań, z czego co czwarte jest gotowe. Oferta deweloperska w stolicy to 16 tys. lokali, w tym 4 tys. oddanych do użytku. Specjaliści szacują, że na największym, stołecznym rynku pierwotnym oddanych zostanie w tym roku ok. 7,7 tys. mieszkań.

Z podsumowania serwisu Tabelaofert.pl wynika, że największa ilość mieszkań od dewelopera jest sprzedawana w Katowicach (ok. 84%) i w Warszawie (76%). W Łodzi i Trójmieście zostało sprzedanych ok. 70% mieszkań. Zaś w Poznaniu deweloperzy sprzedali zaledwie połowę już gotowych lokali.

Zaś z zestawień GUS wynika, że w styczniu 2011 roku rozpoczęto o 54% większą budowę mieszkań niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. A z drugiej strony o 7,8% spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Niewielkie ożywienie na rynku nieruchomości jest zauważalne w większych miastach. Większość systematycznie pojawiających się mieszkań na rynku, pochodzi z nieruchomości, których realizacja została wstrzymana w czasie zastoju. Fot. materiały prasowe
Niewielkie ożywienie na rynku nieruchomości jest zauważalne w większych miastach. Większość systematycznie pojawiających się mieszkań na rynku, pochodzi z nieruchomości, których realizacja została wstrzymana w czasie zastoju. Fot. materiały prasowe

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama